Ostatnio przeczytałam świetny artykuł o 10 niewygodnych prawdach o kobiecych biznesach. Spotkałam chyba każdy z opisywanych przykładów, czy wśród klientów, znajomych czy właśnie członkiń grup facebookowych dla kobiet biznesu. Obawiam się, że co prawda artykuł dotyczył tylko kobiet, których problemy wynikają głównie z braku pewności siebie czy też mylnego wyobrażenia, jak prowadzenie firmy powinno wyglądać; tak wielu mężczyzn również nie powinno prowadzić własnych biznesów. Mam tu na myśli typowe januszostwo czy podejmowanie ryzyka, które nie jest tego warte. Ale dość o tym.

Skąd wiedzieć czy prowadzenie biznesu jest dla ciebie?

No właśnie, mam wrażenie, że bardzo mało osób zadaje sobie w ogóle to pytanie. A każdy kto poważnie myśli o założeniu własnej działalności gospodarczej powinien! Oto kilka powodów, dla których nie powinieneś tego robić!

Kiedy NIE powinieneś zakładać firmy?

 • Kiedy nie masz pomysłu na swój biznes. Naprawdę jest aż za dużo osób, które chcą otworzyć działalność nie wiedząc czego chcą. Albo chcą wykorzystać już działający pomysł, albo pytają się innych, jaki oni mają pomysł na biznes. Widać to zwłaszcza na grupach facebookowych.
 • Kiedy nie masz własnych pieniędzy, które możesz zainwestować. Pożyczasz się od całej rodziny, nie myśląc o tym, że pieniądze trzeba zwrócić. A tak naprawdę, jeśli wierzysz w swój pomysł tak mocno, że sprzedałbyś wszystko co masz, wziął kredyt hipoteczny na dom / mieszkanie – wtedy warto w niego inwestować. Przy czym pamiętajmy, że są biznesy, w które nie trzeba inwestować kokosów.
 • Nie masz porządnego biznes planu. To jest jedna z najważniejszych rzeczy, którą powinieneś zrobić. Jeśli tego nie chce ci się ogarnąć, to jak będziesz prowadził działalność?!
 • Kiedy wolisz, żeby ktoś myślał za ciebie. Prowadzenie firmy to przede wszystkim podejmowanie decyzji, dzięki którym możesz stracić lub zyskać. Umiejętność podejmowania ich zgodnie ze swoim sumieniem jest naprawdę ważna! Jeśli kierują tobą inni – daj sobie spokój z prowadzeniem działalności!
 • Kiedy nie chcesz robić tych wszystkich nudnych rzeczy. Prowadzenie własnej firmy to w połowie czas, w którym wykonujemy zlecenia, a w drugiej połowie „te nudne rzeczy”. Czyli promocja siebie i swojej firmy. Czyli sprzedaż swoich produktów i usług. Czyli rozmowa z klientem, organizowanie spotkań, pisanie umów, wyceny usług, maile, telefony, itd. Czyli obliczanie czy stać firmę na zapłacenie rachunków, wypłat, ZUS-ów, US-ów, itd. Bez tego nie można dobrze prowadzić własnej firmy!
 • Kiedy nie masz pewności siebie i swoich umiejętności. Bez tego nie będziesz w stanie odróżnić konstruktywnej krytyki od zwykłego hejtu. Dzięki krytyce możesz się rozwijać i piąć w górę, ale jest to możliwe tylko dzięki dystansowi. Jeśli nie jesteś pewny siebie nigdy nie wycenisz swoich usług zgodnie z ich rzeczywistą wartością! Ileż to razy widziałam (zwłaszcza kobiety), które wyceniały się zdecydowanie za tanio! Ba! Sama też wyceniałam się za tanio. Pewność siebie i poczucie własnej wartości da się wyrobić i warto to zrobić. To nic złego w wycenianiu siebie adekwatnie wysoko.
 • Kiedy jesteś nieomylny! W bardzo wielu przypadkach to właśnie my jesteśmy winni. Winni tego, że coś zawaliliśmy. Dlatego nie możemy zrzucać winy na wszystkich w okół. Trzeba szukać problemu również w sobie i jak najszybciej go rozwiązać!
 • Kiedy nie możesz znaleźć pracy. Jeśli ciężko ci znaleźć pracę, ponieważ brakuje ci wykształcenia, umiejętności bądź doświadczenia. Albo po prostu nie ma zapotrzebowania na twoje usługi… Zmień to! Dokształć się, zdobądź ciekawą, wyróżniającą cie umiejętność, zdobądź doświadczenie (nawet w niecodzienny sposób). Zrób analizę rynku, zapytaj znajomych na facebooku, czy skorzystaliby z twoich usług. Otwieranie firmy dlatego, że nie możesz znaleźć pracy to prosty sposób na jej szybkie zamknięcie i wpędzenie się w długi.
 • Kiedy chcesz mieć więcej czasu. Prowadzenie firmy wiąże się z ogromnym nakładem czasu i pracy. Osoby prowadzące swój własny biznes pracują nawet po kilkanaście godzin dziennie! Co prawda właściciele firm mogą wziąć sobie wolne kiedy chcą… ale prawda jest taka, że mało kto to robi.

Czy na pewno chcesz założyć firmę?

Są osoby, które do prowadzenia swojego biznesu są po prostu stworzone. Lub dopiero kształtują w swoich umysłach wizję swojej firmy i tego, że to ma sens.

Kiedy założyć swoją działalność?

 • Kiedy zależy ci na zarabianiu pieniędzy. Serio, są osoby, które prowadzą firmę ciągle do niej dokładając twierdząc, że to biznes z duszą. Jeśli z pasją wykonujesz swoje hobby, ale nie chcesz na nim zarabiać, to własny biznes nie jest dla ciebie. Nawet artyści prowadzą swoje galerie, wykonują ilustracje na zamówienie, sprzedają swoje obrazy. Firma ma zarabiać i koniec.
 • Umiesz zorganizować sobie czas. Odpoczynek jest naprawdę ważny. Jedynym sposobem, aby mieć czas dla siebie prowadząc własną firmę, jest dobra organizacja pracy. Jeśli w obecnej pracy się nie wyrabiasz… To prawdopodobnie twoja organizacja czasu leży i kwiczy.
 • Kiedy potrafisz się pozytywnie nastawić. Niestety prowadzenie własnej działalności często bywa sinusoidą porażek i sukcesów. Często po porażce potrafimy się podnieść z jeszcze większą siłą i determinacją, a dzięki krytyce poprawić swój produkt i wynieść go ponad inne. Ważne jest, aby w trudnych chwilach się nie poddawać i nie wyżywać na klientach. Nie ziać dookoła pesymizmem i negatywnymi myślami, bo w ten sposób wszystkich odstraszymy! Dzięki optymizmowi można zaskarbić sobie życzliwość wielu ludzi, którzy będą nas pozytywnie pamiętać, a w przyszłości być może skorzystają z naszych usług lub nas polecą.
 • Jesteś dobry w tym co robisz, dlatego nie chcesz wiązać się tylko z jedną firmą. Jesteś na tyle dobry, że bez problemu znalazłbyś pracę. Jednak nie chcesz się uwiązać do jednej firmy. Za to chętnie zmonetyzujesz swoje umiejętności i pomysły.
 • Mam świetny pomysł na biznes, zrobiłem analizę rynku, znalazłem swoją niszę. Jeśli jeszcze zrobiłeś prototypowy produkt bądź znasz rynek od podszewki – to świetny początek! W dodatku, jeśli już działasz w social media, promujesz swój przyszły biznes i masz pozytywny odzew, to już jesteś prawie gotowy.
 • Mam już pierwszych klientów na swoje usługi / produkty. Zanim zarejestrujesz sie w CEIDG i zaczniesz płacić ZUS, warto mieć już coś pewnego. Najważniejszą rzeczą w firmie jest płynność finansowa, więc warto pomyśleć o klientach, którzy zamówią u ciebie nawet mniejszy produkt, ale będą częściej płacić. Czy też o modelu abonamentowym za swoje usługi. Być może możesz wprowadzić płatność z góry, co znacznie ułatwia start małym firmom.
 • Kiedy wiesz, że nie jesteś swoim klientem. Dobrze znasz swoją grupę docelową i swojego idealnego klienta. Nie mierzysz wszystkich swoją miarą i dobrze wiesz, że twój klient woli kupić dobrej jakości produkt u ciebie, chociaż dużo drożej, niż u konkurencji. Bo dobrze wie, że wykonasz swoją pracę z należytą starannością. A dobrze wykonaną pracę się ceni.

Podsumowując…

W swój biznes warto inwestować, jeśli wierzysz w swój pomysł tak mocno, że zainwestowałbyś wszystkie SWOJE pieniądze. Prowadzenie firmy to przede wszystkim podejmowanie decyzji, dzięki którym możesz stracić lub zyskać. Umiejętność podejmowania ich zgodnie ze swoim sumieniem jest niewiarygodnie cenna! Jak to mówią: jeśli masz na coś liczyć, licz na siebie. To ty podejmujesz ryzyko.

Prowadzenie własnej firmy to w połowie czas, w którym wykonujemy zlecenia, a w drugiej połowie „te nudne rzeczy”. Musimy być otwarci i wyjść poza strefę komfortu, tak aby oprócz wykonywania głównego zadania umieć szukać klientów, promować się, rozliczać. Firma ma przede wszystkim zarabiać i to my musimy o to zadbać. A jeśli już mówimy o czasie to prowadzenie firmy wiąże się z ogromnym nakładem pracy. Osoby prowadzące swój własny biznes pracują nawet po kilkanaście godzin dziennie! Dlatego jedynym sposobem, aby mieć czas dla siebie prowadząc własną firmę, jest dobra organizacja pracy.

Otwieranie firmy tylko dlatego, że nie możesz znaleźć pracy to prosty sposób na jej szybkie zamknięcie i wpędzenie się w długi. Musisz mieć pomysł, plan jego realizacji i potencjalnych klientów, jeszcze zanim ruszysz załatwiać sprawy formalne.

Na koniec – niezwykle ważne jest, aby w trudnych chwilach się nie poddawać. Dzięki optymizmowi można zaskarbić sobie życzliwość wielu ludzi, którzy będą nas pozytywnie pamiętać, a w przyszłości być może skorzystają z naszych usług lub nas polecą.

Powodzenia!

A wy macie już swoje firmy? Dajcie znać w komentarzach o waszych doświadczeniach. Jakie rady dalibyście osobom, które myślą o założeniu działalności?

Reklamy