Już dawno nie było tutoriala, więc dzisiaj postanowiłam podzielić się z wami tym, jak zrobić GIF-a w Photoshopie. Jest to całkiem proste, ale zacznijmy od początku…

Krok 1: Przygotuj klatki animacji na osobnych warstwach

Pierwszym krokiem będzie stworzenie klatek animacji pokladkowej na osobnych warstwach. Ja postanowiłam zrobić animacje z ilustracji Matyldy, tak aby mrugała, a jej włosy powiewały. Na osobnej warstwie narysowałam zamykającą się powiekę, a na kolejnej zamknięte oczy. Na osobnych warstwach narysowałam delikatnie zmienione ułożenie włosów. Przed kolejnym krokiem ukryj warstwy, zostawiając tylko te, które mają być w pierwszej klatce.

Warto wiedzieć...

Po włączeniu animacji poklatkowej na każdej powstającej klatce pojawią się wszystkie warstwy, dlatego warto ukryć te, które nie będą potrzebne w pierwszej. Kiedy stworzysz warstwę już w trybie animacji poklatkowej, ona również pojawi się we wszystkich klatkach. Dlatego, żeby nie pomieszać sobie tego za bardzo, warto przygotować wszystko wcześniej.

Może ci się spodobać: Prosty tutorial, jak stworzyć wzorek w Illustratorze

Krok 2: Praca na osi czasu

Kolejnym krokiem będzie włączenie panelu Osi Czasu w menu: Okno, tak jak na poniższym obrazku:

jak zrobić gif w ps 034

Poniżej obszaru roboczego pojawi się okno Osi Czasu, gdzie należy kliknąć: Utwórz Animacje Pokladkową. Kiedy to zrobimy, możemy dodawać klatki animacji.

jak zrobić gif w ps 05

Na każdej dodawanej klatce włączamy warstwy, które mają być wtedy aktywne. W moim przypadku w pierwszej klatce będzie widok bez zmian. Na drugiej klatce będą widoczne warstwy, na których Matylda przymyka oczy oraz lekko zmienione włosy. Na trzeciej klatce zamknięte oczy i zmienione włosy. Na czwartej ukrywam warstwy z 3 klatki, zostawiając przymknięte oczy. A w piątej klatce wracam do tego co było w klatce pierwszej.

Pod klatkami mamy opcję zmiany długości trwania danej klatki. Zmień ją zgodnie z upodobaniami. W moim przypadku najdłuższy czas ma pierwsza klatka 2 sek, druga 0.2 s., trzecia 0.5 s., czwarta ponownie 0.2 s., a ostatnia tylko 0.1 s. Klikając przyciski Play pod klatkami animacji, możesz podejrzeć jak będzie ona wyglądać.

Zobacz także: Jak radzić sobie z tanią konkurencją?

Krok 3: Eksport animacji do formatu GIF

W menu Plik wybierz opcje Eksportuj, a tam Zapisz dla Internetu. Po kliknięciu pojawi się poniższe okno z opcjami eksportu. Po naciśnięciu przycisku Podgląd otworzy nam się okno Exploratora wyświetlający GIF-a.

jak zrobić gif w ps 06

Następnie wystarczy kliknąć zapisz i mamy gotowy GIF:

matylda-GIF

Chcecie więcej?

Piszcie w komentarzach czy chcecie więcej takich tutoriali! Dajcie znać, jak podoba wam się mrugająca Matylda 😛

 

Reklamy