Pewnie na zajęciach z BHP każdy z was miał wspomniane o tym, że istnieją kontuzje, które można nabyć podczas pracy przy komputerze. Coraz więcej się o tym mówi, jednak wciąż są osoby, które albo o tym nie wiedzą, albo bagatelizują problem. A kontuzji przy pracy biurowej można o dziwo nabyć naprawdę wiele. Czytając niektóre wpisy na grupach facebookowych jestem naprawdę zaskoczona, jak wiele… a przecież łatwo je uniknąć.

Zadbaj o swoje oczy

Często zdarza się, że niektórzy pracodawcy nie dbają w wzrok swoich pracowników. Zdarzało mi się pracować na monitorach prosto z epoki kamienia, bez ochronnych filtrów. Dlatego jeśli jesteśmy freelancerami zadbajmy o odpowiedni wybór sprzętu. A jeśli nie, to chociaż o ochronę oczu poprzez okulary. Ja mając wadę wzroku, zawsze wybieram okulary z antyrefleksem. Dostępny jest również antyrefleks odbijający niebieskie światło wytwarzane przez ekrany monitorów, a szkodliwe dla naszego oka. Niestety taki rodzaj antyrefleksu może powodować zniekształcanie kolorów, dlatego dla grafików mogą nie być one wskazane. 

Część rzeczy możemy zrobić analogowo, jak zapisać notatkę na kartce, zrobić szkic projektu w szkicowniku. Wykorzystajcie każdą taką okazję. Choć na chwilę odwrócicie wzrok od monitora, co w skali całego dnia pracy daje naprawdę wiele.

Sprawdźcie również: Gdzie założyć portfolio i co w nim zawrzeć

Zadbaj o kręgosłup i odpowiednią postawę

Nie od dziś wiadomo, że podczas długotrwałego siedzenia przed komputerem, męczymy swoje plecy. Dlatego warto zainwestować w dobry fotel z regulacją kąta nachylenia, z podparciem na głowę, i oczywiście na kółkach. Sama od lat korzystam z fotela, który kupiłam w Jysku, sprawdza się świetnie! Mimo wszystko trzeba jednak od czasu do czasu wstać od komputera, zrobić sobie krótki spacer bądź kilka ćwiczeń.

Tablet zamiast myszki

Częstym problemem grafików i nie tylko, są kontuzje nadgarstka. Sama zmagałam się z bólem ręki spowodowanym przez ciągłe używanie myszki, dopóki ktoś mi w końcu nie powiedział, żebym przerzuciła się na tablet. Od kiedy zamiast myszki używam piórka, ręka nie boli. Oczywiście mówię tutaj o prawidłowym używaniu tabletu, czyli siedząc przy biurku, tablet przed nami i piszemy na nim piórkiem. Taka pozycja jeszcze nie doprowadziła mnie do żadnych bólów ręki. Za to słyszałam o poważnych problemach z nadgarstkiem po korzystaniu z tabletu na kolanie czy w jakiś innych dziwnych pozycjach, także uważajcie!

Może was zainteresuje: Jaki tablet wybrać – poradnik dla początkujących

Oczywiście są też inne opcje niż tablet. To do czego chciałabym się przymierzyć w przyszłości, to sprawdzenie myszki, która jest ułożona pionowo. Ponoć jest bardziej ergonomiczna, ale to sprawdzimy kiedyś i dam wam znać 🙂

Odetnij się na weekend

Zasadą, którą kieruję się od kilku lat jest robienie sobie wolnego od pracy na weekend. Pracując z domu, często zapominamy o tym, że powinniśmy zaplanować swój czas wolny. Kończymy pracując od poniedziałku do niedzieli, bez wytchnienia, w końcu nie rozróżniając czasu wolnego od pracy. To niezdrowe! Pamiętajcie, aby zaplanować sobie co najmniej jeden dzień wolny w tygodniu, a także przerwy w ciągu dnia pracy. Wrócicie do pracy z większym zaangażowaniem i energią.

Jeśli podobał wam się ten post – udostępnijcie!

Nabawiliście się kiedyś kontuzji podczas pracy z komputerem? Napiszcie w jaki sposób unikacie urazu podczas pracy w pozycji siedzącej. Trzymajcie się zdrowo 😀

Reklamy