Co jakiś czas otrzymuję pytania dotyczące portfolio: gdzie założyć, co zamieścić, ile itd. Postanowiłam, że powinnam coś więcej o tym napisać i podzielić się swoim doświadczeniem w tym temacie. Ale od początku…

Gdzie założyć portfolio i co w nim zawrzeć 01.png

Dlaczego warto mieć portfolio

Jak już pisałam w poprzednich postach, a zwłaszcza w Poradnik, jak szukać pracy jako grafik cz.1: przed złożeniem aplikacji portfolio trzeba mieć. Niezależnie w jakiej formie je przedstawicie, jest to pierwsza rzecz, na której zawiesi oko potencjalny pracodawca czy klient. CV możecie mieć kiepskie, ale wszystko naprawicie (bądź zepsujecie) swoim portfolio. Praktycznie w każdym ogłoszeniu o pracę na stanowisku kreatywnym możecie znaleźć zastrzeżenie, że rozpatrywane będą tylko aplikacje z portfolio.

Dzięki portfolio przyszły pracodawca lub klient będzie widział, nie tylko jakie macie umiejętności, ale również wasz styl. Często to styl projektowania czy rysowania będzie decydował o tym, czy do was zadzwonić. Przecież każdy potrafi nauczyć się danego oprogramowania, a estetykę naprawdę ciężko wypracować.

Gdzie założyć portfolio i co w nim zawrzeć 02.png

Co warto umieścić w portfolio

Wszystko zależy od tego w czym chcecie się specjalizować, co chcecie robić. Naprawdę warto umieszczać projekty, które was cieszyły, takie które chcielibyście wykonywać zawodowo, a nie takie, które wydaje wam się, że oczekuje od was przyszły pracodawca. Zastanówcie się głęboko na czym chcecie zarabiać, co jest waszą pasją, jakie rzeczy wykonujecie z czystą przyjemnością. Co wam wyjątkowo wychodzi. To właśnie powinno znaleźć się w waszym portfolio.

Im więcej prac np. z projektami logo znajdzie się w portfolio, tym więcej dostaniecie zleceń na projekt logo. Jest to bardzo ważne, aby o tym pamiętać. Sama chcąc przejść w stronę gamedevu, miałam problem z przebiciem się, ponieważ w moim portfolio były same projekty logo, ulotek czy menu. Dlatego też staram się to naprawić tworząc portfolio tylko z konceptami.

Zobacz również: Koncept Matyldy, medium które widzi duchy

Warto mając pracę czy zlecenia wykonywać projekty osobiste. Często nie możemy pochwalić się swoją pracą przez długi czas. Dlatego dobrze jest w wolnym czasie robić swoje projekty. Dzięki temu wasze portfolio będzie aktualizowane często, rzeczami, które chcielibyście wykonywać. Częste dodawanie nowych prac powoduje większy ruch na waszym portfolio i większą ilość potencjalnych klientów / pracodawców.

Gdzie założyć portfolio i co w nim zawrzeć 03.png

Ile prac umieścić w portfolio

Są różne szkoły mówiące o tym ile zamieścić prac w portfolio. Sugerowałabym ok. 6-10 prac. Wybierzcie te najlepsze. Najlepsze z nich dajcie na sam początek oraz koniec. W środku wrzućcie te trochę mniej udane. Pamiętajcie o zasadzie, że najlepiej pamięta się pierwszą i ostatnią rzecz, jaką się widzi.

Nie zamieszczajcie za dużo prac w portfolio, które wysyłacie do klienta lub w załączniku do aplikacji. Klient czy potencjalny pracodawca szybko się znudzą. Podziel swoje prace na kategorie, możesz w aplikacji podesłać link do kategorii, którą pracodawca będzie najbardziej zainteresowany. Warto dać mu też możliwość sprawdzenia naszych innych prac, jeśli go zaintrygujemy. Dobrze więc dodać w aplikacji link do naszych kont społecznościowych (ale nie osobistych), gdzie wrzucamy nasze szkice czy zdjęcia z pracy w toku.

Zobacz również: Jak powstaje logo – mój proces twórczy w 5 krokach

Gdzie założyć portfolio i co w nim zawrzeć 04.png

Gdzie założyć swoje portfolio

Najlepiej mieć swoją stronę, zaprojektowaną pod swoje potrzeby. Jednak nie zawsze mamy umiejętności czy czas, żeby to zrobić. Sama nie przepadam za robieniem stron, więc jeśli jest możliwość aby swoje portfolio wygenerować na portalu przeznaczonym do tego – wykorzystuję ją! Gdzie moim zdaniem warto stworzyć swoje portfolio? Oto lista kilku stron, którymi nie musisz się wstydzić przed potencjalnym pracodawcą:

behance.png

behance.net

Jest to portal społecznościowy głównie dla grafików użytkowych stworzony przez Adobe. Strona pozwala na tworzenie nowych projektów, w których możemy dodawać grafiki, ich opisy, edytować czcionki w opisach i dzielić się tym wszystkim ze światem. Na stronie można sprawdzać konta innych grafików, oceniać dane projekty, śledzić profile ulubionych artystów, a także szukać pracy. Niestety, polskie firmy nie wystawiają tam swoich ofert pracy, jednak jeśli szukasz pracy w Stanach – to już inna sprawa!

Osobiście zamieszczam tam wszystkie prace. Ale nie jest to portfolio, które wysyłam do klienta (patrz następny punkt)…

Sprawdź moje konto na behance!

myportfolio.png

myportfolio.com

Jeśli behance to i myportfolio – jest to kreator portfolio opracowany przez Adobe, który jest połączony z behance. Jeśli macie pakiet Adobe usługa jest darmowa. Wybiera się szablon, tworzy podstrony, dodaje treści (np. opis swojej osoby) i dodajesz projekty prosto z behance (zmieniasz ich widoczność na danej podstronie, więc możesz w łatwy sposób segregować swoje prace). Możesz również dodawać projekty bezpośrednio w portfolio, a taki projekt utworzy się na behance automatycznie (jeśli tego chcemy). Portfolio wygląda przy tym profesjonalnie. Sama korzystam z tej opcji i na razie sprawdza się bardzo dobrze, zobaczcie sami moje portfolio na myportfolio

To właśnie na tej stronie segreguję swoje prace. Portfolio podzielone mam na kategorie i wysyłam link do odpowiedniej, w zależności od potrzeby. Samo portfolio wygląda, jak profesjonalna strona, więc nie muszę się martwić o to, że coś wygląda źle.

dribble.png

dribbble.com

Dribble jest podobną platformą co behance. Również bardzo popularną. Projekty podawane są raczej w formie postów, które można komentować, lubić i dzielić się nimi. Coś jak tumbrl? Tak, jak w przypadku behance, nie znajdziemy tam ofert pracy w naszym kraju. Niestety nie mam tam konta, więc nie powiem wam wiele więcej. W każdym razie, warto obczaić zwłaszcza, jeśli jesteś grafikiem użytkowym.

artstation.png

artstation.com

Jest to platforma, na której artyści dzielą się swoimi pracami. Głównie przeznaczona właśnie dla concept artystów, modelarzy 3D, czy projektantów GUI i UX. Wszystko co może być potrzebne w grach czy w filmach. Od niedawna sama mam tam konto. Można lubić i komentować pracę innych, śledzić innych artystów i szukać pracy. Znajdziecie tam ogłoszenia o pracę w Polsce, ale głównie ze Stanów i Wielkiej Brytanii. Ogłaszają się tam takie firmy jak Blizzard czy CD Project Red.

A wy? Gdzie macie swoje portfolio?

Mam nadzieję, że w jakiś sposób wam pomogłam. Piszcie z jakich platform jeszcze korzystacie? Czego brakuje na tej liście?

Reklamy