Jeśli tu trafiłeś, prawdopodobnie wiesz czym jest tablet graficzny. Jeśli nie miałeś z tabletami graficznymi jeszcze do czynienia, pewnie zastanawiasz się czy jest ci takowy potrzebny i jak wybrać odpowiedni spośród dostępnych na rynku. Tablet graficzny jest narzędziem, który służy amatorom i artystom, praktycznie w całości zastępując myszkę. Przydaje się głównie w pracy nad projektami graficznymi, ale można korzystać z niego zamiast myszki.

Jakie są rodzaje tabletów

Tablety głównie dzieli się na dwa rodzaje: tablety piórkowe i ekranowe. Od kilku lat produkowane są również tablety mobilne, które są połączeniem tabletu ekranowego z komputerem. Czym się od siebie różnią?

Tablety piórkowe
wacom-intuos-noberry-g4
Tablety z serii Intuos (wcześniej Bamboo)
Jest to urządzenie wskazujące, które może z powodzeniem zastąpić myszkę. Tablet taki składa się z podkładki oraz piórka w kształcie długopisu. Ruch piórkiem po podkładce - tablecie jest przenoszony do komputera. Uwzględnia on nie tylko informację o bieżącym położeniu rysika na podkładce, ale również sile nacisku, a w niektórych modelach kąt nachylenia i obrót piórka wokół własnej osi. W przeciwieństwie do myszki, tablet odwzorowuje położenie kursora względem położenia piórka na tablecie. To jest, jeśli położysz rysik w górnym prawym rogu podkładki, kursor pojawi się w górnym prawym rogu ekranu. Zatem powierzchnia tabletu dokładnie odwzorowuje ekran (w odpowiedniej skali).

Co może być irytujące podczas pracy na takim urządzeniu, to to, że trzeba się przyzwyczaić do rysowania na tablecie, ale patrzenia co się rysuje już na ekranie. Tablety te występują w kilku rozmiarach: S (A6), M (A5), L (A4) oraz XL (większe niż A4). Wielką popularnością cieszy się rozmiar M, który jest podobny do rozmiaru zeszytu. Dostępne są w wersji dotykowej, w której można ustalić skróty za pomocą gestów oraz bez dotyku.

Sprawdź także: Nie mogę uwierzyć, że nauczyłam się tego tak późno!

Tablety ekranowe
wacom20cintiq20pro1620gallery20g3
Tablet z serii Citiq Pro o wielkości 16”
Tablety ekranowe, tak jak nazwa wskazuje - składają się już nie z podstawki, a z ekranu LCD, na którym można rysować bezpośrednio piórkiem. Na rynku występują modele już chyba od 10", zaś Wacom produkuje je od rozmiaru 13", który jest ich najpopularniejszym produktem z tej serii. Większe rozmiary występują w wymiarach: 16", 22", 24", 27" oraz 32". Są dostępne z opcją Multi-touch i bez niej.
Tablety mobilne
wacom20mobile20stuido201320gallery20g1
Mobile Studio Pro
To komputery z wszystkimi możliwościami technicznymi tabletu ekranowego. Dostępne są w rozmiarach 13" oraz 16". Więcej dowiesz się w tym artykule: Mobile Studio Pro – przełomowy produkt Wacom’a!. W ostatnim czasie Wacom wypuścił również Wacom Engine, co tak de facto jest komputerem, który można wpiąć z tyłu najnowszych modelów Cintiq Pro 24" oraz 32", dzięki czemu można je zamienić w komputery All-in-One.

Jakich tabletów używam i dlaczego Wacom

Używam dwóch tabletów Wacom, dlatego będę głównie je opisywać. Jeden piórkowy Intuos4L oraz drugi tablet mobilny Mobile Studio Pro. Wcześniej używałam Wacom Companion Hybrid (na który szukam jeszcze kupca – jeśli jesteś zainteresowany, napisz do mnie!). Tablet piórkowy mam od roku 2010 i do tej pory służy mi bardzo dobrze. Jedyne co się zepsuło to kabel oraz 2 piórka. Ale muszę przyjąć na siebie winę za te piórka – po prostu rysuję bardzo ciężką ręką i plastik pękł pod wpływem długotrwałego nacisku. Companiona mam od grudnia 2014 roku, również służy świetnie do dziś. Mobile Studio Pro kupiłam pod koniec 2017 roku i była to świetna decyzja. Ma wszystko to czego brakowało mi w Companionie – czyli jest mobilny i wydajny! Waga companiona była dużą przeszkodą. Stary system Androida, który nie jest aktualizowany, nie pozwala na skorzystanie z niektórych – tych lepszych – aplikacji do rysowania, ale za to świetnie sprawdza się, jako Cintiq 13″ podłączony do komputera.

Aktualnie wszystkie projekty i rysunki wykonuję na MSP (niedługo napiszę recenzję!). Intuos4L niestety pozostaje wyłączony, ponieważ sterowniki Wacoma nie wspierają Widnows 7, który mam na stacjonarce. Ale planuję upgrade stacjonarki do Windowsa 10, co pozwoli mi wrócić do pracy na nim.

Dlaczego Wacom? Jest to wiodący wyspecjalizowany producent tabletów graficznych. Wykonują tak dobrą robotę, że tablety służą przez długie lata (mój ma już 8 lat!). Oferują dodatkowe akcesoria i części zamienne w tym m.in.: wymienne rysiki do pióra, piórka, kable, futerały, folie ochronne, itd., których często gęsto nie oferują inni producenci.

Sprawdź także: Jak doświadczenie grafika pomaga mi w rysowaniu

intuos20pro20paper20edition20art20feature20image
Tablet Intuos Pro Paper Edition

Serie tabletów Wacom

Wacom ma różne serie tabletów i akcesoriów, które są zarówno dla profesjonalistów, jak i amatorów. Tablety piórkowe dzielą się tutaj na dwie serie:

  • Intuos – tablety graficzne dla mniej wymagających i amatorów. Są troszkę gorsze w parametrach, jednak dużo tańsze. Dostępne są już od ok. 300 zł, a nieużywane starsze serie można dostać już od ok 200 zł. Najnowsza seria Intuosów zaczyna się od 400 zł.
  • Intuos pro – tablety dla profesjonalnych grafików i fotografów. Służą zarówno do obróbki zdjęć, rysowania i projektowania. Mają lepsze parametry, słyną z wytrzymałości. Tablety z tej serii można kupić już od ok. 800 zł, a z najnowszej generacji (patrz artykuł: Rewolucja wśród tabletów piórkowych) od 1600 zł.

Tablety ekranowe w ostatnim czasie zostały również podzielone na dwie serie:

  • Cintiq – tablety graficzne dla profesjonalnych artystów (w tym ilustratorów, twórców grafiki 3D, itd.). Występują w rozmiarach 13′”, 22″, 27″. Cena najmniejszego cintiqa to 3800 zł, największego ok. 10 800 zł.
  • Cintiq pro – nowa seria tabletów ekranowych, która występuje w rozmiarach 13″ oraz 16″. Wprowadzono w niej nowe piórko, które ma 4 razy większą czułość. Zmieniono również grubość ekranu na cieńszą, co redukuje efekt paralaksy (różnicy odległości między rysikiem, a kursorem na ekranie) praktycznie do zera. Mniejszy tablet dostępny jest w cenie ok. 4700 zł, zaś większy – ok. 6800 zł.

Tablety mobilne:

  • Cintiq Companion 2 – druga generacja tabletów mobilnych Wacom. Aktualnie nie wiem czy jest jeszcze dostępny w Polsce, ale po wejściu Mobile Studio Pro, cena tego modelu spadła na łeb, na szyję.
  • Mobile Studio Pro – trzecia i najnowsza generacja tabletów mobilnych Wacom. Występuje w wielkości 13″ oraz 16″ oraz różnych konfiguracjach sprzętowych. 13″ jest lżejsza od poprzedników. Tablet jest dużo cieńszy i bardziej mobilny niż jego protoplaści. Ceny tabletów 13″ zaczynają się od 6800 zł, zaś 16″ od 12 000 zł. Wreszcie po 14 miesiącach od premiery pojawiła się również oryginalna podstawa do obu tabletów, która kosztuje… ponad 400 zł. Ja z zakupem swojej poczekam aż trochę stanieje.

Akcesoria do tabletów iPad oraz Samsung:

  • Stylus – piórka przygotowane pod pracę z iPadami oraz tabletami Samsung.
  • Bamboo Slate/Folio – narzędzia, dzięki którym ręcznie napisaną notatkę lub szkic na kartce prześlesz w czasie rzeczywistym do swojego urządzenia, a później edytujesz w programie graficznym (również wektorowym).
wacom20mobile20stuido201620gallery20g1
Tablet Mobilny – Mobile Studio Pro 16″

Sprawdź także: Jak zostać grafikiem?

Dlaczego potrzebujesz tabletu graficznego

Kwestie medyczne: Przy długiej i codziennej pracy przy komputerze, można nabawić się urazu nadgarstka. Sama pracując myszką narzekałam na ból ręki. Przestawiając się całkowicie na używanie piórka, twoja praca będzie bardziej ergonomiczna, a ból nadgarstka minie.

Szybkość pracy: Kiedy już przyzwyczaisz się do pracy na tablecie, zauważysz jak szybko możesz zrobić pewne rzeczy w programach graficznych. Klawisze funkcyjne, które możesz dostosować wg uznania, przynajmniej częściowo zastąpią ci skróty klawiaturowe. Możliwość tworzenia swoich gestów ze skrótami, zwiększa twoją efektywność. Po pewnym czasie już nie musisz zastanawiać się, jakie klawisze kliknąć, bo wystarczy postukać w ekran. 

Dokładność: Czułość i nachylenie piórka pozwala na dużo dokładniejsze rysowanie bądź zaznaczanie elementów w projekcie. Widać to zwłaszcza przy wybieraniu tła ze zdjęcia, myszką zajmuje to dużo więcej czasu, a do tego efekt jest gorszy. Za pomocą tabletu, szybko i dokładnie wykonasz każde zadanie.

Jaki tablet dla kogo?

wacom20cintiq20pro202420-20g2
Wacom Cintiq Pro 24″
Tablet dla początkującego

Jeśli jesteś amatorem i dopiero zaczynasz swoją zabawę z grafiką lub digital paintingiem, polecam ci opcję nisko budżetową, czyli serię Intuos. Chyba, że aspirujesz na profesjonalistę, wtedy możesz sięgnąć po Intuos Pro.

Tablet dla grafika lub fotografa

Jeśli utrzymujesz się ze swojej pracy, jako grafik bądź fotograf, polecam ci zainwestować w serię Intuos Pro. Jeśli tworzysz strony internetowe, też przyda ci się tablet, ale sądzę że wystarczy ten z najniższej półki.

Tablet dla profesjonalnego artysty

Jeśli jesteś profesjonalnym artystą ilustratorem, zachęcam do wypróbowania tabletów z serii cintiq. Są dużo bardziej intuicyjne, więc jeśli wcześniej studiowałeś lub uprawiałeś jakąś tradycyjną formę sztuki, przejście na tablet ekranowy będzie dla ciebie najbardziej naturalne. Jeśli jednak masz mniejszy budżet, sprawdź Intuosa Pro Paper Edition, dzięki któremu możesz szkicować na papierze, a twój rysunek zostanie przesłany do komputera, gdzie będziesz go mógł później edytować i dopracować.

Tablet dla podróżnego artysty

Jeśli dużo podróżujesz i masz większy budżet, sprawdź tablety mobilne. Są wystarczająco dobre, aby można było na nich używać zaawansowanych programów graficznych zarówno do 2D, jak i 3D. A także grać w najnowsze gry. Jeśli zaś masz laptopa i mniejszy budżet kup tablet piórkowy w rozmiarze M – jest wystarczająco duży, żeby pracować na nim wygodnie i wystarczająco mały, aby zmieścić go do plecaka.

Uniwersalne porady, jak dobrać tablet

Bez względu na to kim jesteś i czego potrzebujesz, to i tak powinieneś wypróbować tablet przed zakupem. Czy jest dla ciebie wystarczająco dokładny, czy piórko ma wystarczającą czułość, czy wygodnie się na nim pracuje, itd. Wiele sieciowych sklepów z elektroniką ma na wystawie do testowania tablety piórkowe. Jeśli jesteś takim zainteresowany, znajdziesz go zapewne w większości dużych sieci z elektroniką typu Media Markt czy Saturn.

Wyspecjalizowane sklepy, które sprzedają głównie tablety Wacom, pozwalają na wypożyczenie tabletu na jakiś czas. Nie wiąże się z żadnymi kosztami z tego co wiem, a dotyczy to również tabletów z wyższej półki, czyli z serii Cintiq oraz Mobile Studio Pro. Warto z takiej opcji skorzystać np. w Pixonet lub Transit.

wyróżniony tekst blog kochopuszekPamiętaj jednak, że tablet jest tylko narzędziem. Nie sprawi, że będziesz lepiej czy gorzej rysować, ale też jeśli będziesz miał tańszy tablet – nie ograniczy cię! Jeśli masz większy budżet i chcesz od razu zacząć od wyższej półki – śmiało! Nikt nie powinien cię za to oceniać, zwłaszcza ja – gadżeciara! Wszystko zależy od ciebie i twojej kreatywności. Zadbaj o to, aby wygodnie ci się pracowało, to wszystko.

Jeśli podobał Ci się ten post – udostępnij!

Mam nadzieję, że pomógł wam ten post. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania – zachęcam do zadawania ich w komentarzach!

Jeśli szukasz tańszej alternatywy dla tabletów wacom sprawdź: Chiński tablet za grosze? Sprawdźmy to!

avocado
Jeśli podoba ci się wesołe awokado, możesz jw kupić klikając na nie!
Reklamy