Doświadczenie w pracy z PeeSem nauczyło mnie kilku dobrych nawyków. Dziś chce się nimi z tobą podzielić. Oto 4 pro tipy, które przydadzą ci się w pracy w Photoshopie. Jeśli wiążesz swoją przyszłość zawodową z tym programem lub po prostu chcesz usprawnić swoją pracę – musisz je znać!


4 pro tipy do pracy w Photoshopie 01.png

1. Nazywaj swoje warstwy / grupy warstw

Utrzymuj porządek w projekcie. Ta prosta praktyka sprawi, że będziesz mógł wrócić bez problemu do danego pliku w przyszłości, bez zastanawiania się gdzie co jest. Jeśli robisz projekt dla kogoś na zlecenie lub w pracy, i jest duże prawdopodobieństwo, że ktoś będzie po tobie coś poprawiał lub aktualizował – będzie ci dozgonnie wdzięczny za jasno nazwane warstwy.

Zobacz także: Kolejne 7 rzeczy, które powinieneś nauczyć się w Photoshopie i Illustratorze

4 pro tipy do pracy w Photoshopie 02.png

2. Jak najczęściej wykorzystuj obiekty inteligentne

Można je stworzyć z istniejącej warstwy, warstw lub grupy warstw. Powstają automatycznie po wklejeniu do pliku obiektu wektorowego np. z Illustratora lub innego projektu w formatach AI, PSD czy PDF. Po dwukrotnym kliknięciu ikonki obiektu inteligentnego w panelu Warstwy, podpięty plik zostaje otwarty i możemy go edytować w Photoshopie lub innym programie. Wszelkie zmiany są automatycznie naniesione, tuż po zapisaniu edytowanego obiektu inteligentnego.

Efekty i filtry nałożone na obiekt inteligentny są odwracalne i edytowalne. Nie musisz martwić się, że nie możesz już cofnąć ruchu – wszystko to masz podpięte do warstwy.

4 pro tipy do pracy w Photoshopie 03.png

3. Używaj masek przycinających

Maska przycinająca pozwala na „przycięcie” warstw dopasowania np. barwa/nasycenie, do konkretnej warstwy, grupy warstw i obiektu inteligentnego. Dzięki niej nie wyjdziesz już poza obrys przy kolorowaniu obrazka. Maski przycinające ułatwiają życie, a przy tym są proste w obsłudze.

Zobacz także: Grafiku, czy wiesz jak wycenić swoje usługi?

4 pro tipy do pracy w Photoshopie 04.png

4. Używaj tabletu

Jeśli bliski jest ci los twojej dominującej ręki, zadbaj o jej zdrowie – kup sobie tablet. Najczęstszy problem grafików to ból nadgarstka, dopóki nie załatwią sobie tabletu graficznego. Nie musi być jakiś super zarąbisty, ale ważne żeby był. Używanie piórka zamiast myszki nie dość, że jest wygodniejsze i przyjemniejsze, to jeszcze zdrowsze. Uwierz na słowo, nic nie usprawni twojej pracy bardziej.

4 pro tipy do pracy w Photoshopie 00.png

Spodobał ci się ten post? Udostępnij!

Myślę, że każdy kto korzysta z Photoshopa dłużej, sam doszedł do podobnych wniosków. Sama te rady wykorzystuję na co dzień. Mam nadzieję, że pomogą i wam!

A ty z jakiej rady korzystasz na co dzień? Co dopisałbyś do tej listy? Napisz w komentarzu!

Tymczasem sprawdź mój najnowszy produkt na Creative Market!

Reklamy