Dostałam od was kilka razy pytania odnośnie przygotowania projektu do druku. Konkretnie, jak to zrobić w Photoshopie. Postanowiłam więc, że pochylę się nad tym tematem. Pokażę wam również, jak ułatwić sobie pracę i na co uważać. A więc zaczynajmy!

O tym pamiętaj przy tworzeniu nowego dokumentu

Zaczynamy od utworzenia nowego dokumentu. W oknie nowego dokumentu wybieramy interesujący nas format, w tym przypadku A4. Możemy oczywiście wpisać inny rozmiar projektu. Ustalamy rozdzielczość na 300 pikseli na cal. A tryb kolorów zmieniamy z automatycznego RGB na Kolor CMYK. Później w już utworzonym pliku możemy zmienić tryb kolorów w menu górnym Obraz ➡️ Tryb ➡️ CMYK.

Zmiana kolorów z RGB na CMYK już w gotowym pliku, może prowadzić do dość sporych zmian kolorystycznych, dlatego warto pomyśleć o tym na początku pracy z plikiem.
Jak przygotować projekt do druku 01.png
Okno utworzenia nowego dokumentu w programie Photoshop

Czytaj: Jak powstaje logo – mój proces twórczy w 5 krokach

Spady i marginesy

Spady oraz marginesy są bardzo ważne podczas przygotowania pliku jeszcze przed rozpoczęciem właściwego projektowania. Spady to kilka milimetrów nadmiaru obszaru roboczego, które później są obcinane w drukarni, nadając kartce odpowiedni format. W Photoshopie nie można automatycznie ustawić spadów i marginesów przy tworzeniu nowego dokumentu. Należy więc ustawić je ręcznie. 

Spad drukarski – obszar druku, który wychodzi poza krawędź ostatecznej publikacji. Spad gwarantuje, że obszar druku będzie dochodził do samej krawędzi po przycięciu arkusza. Wielkość spadu dochodzi do 5 mm.

Spady zazwyczaj ustala się na 3 do 5 mm. Należy więc z każdej strony dodać po np. 5 mm. Czyli jeśli plik miał wymiary 210 x 297 mm (format A4), trzeba zmienić rozmiar obrazu na 220 x 307 mm.

Jak przygotować projekt do druku 02.png
Rozmiar obrazu można zmienić w menu górnym Obraz  ➡️ Rozmiar Obrazu

Marginesy zaś są przestrzenią, która znajduje się na krawędzi projektu. Powinno się zostawić ok. 2 – 5 mm przestrzeni, na której będzie znajdowało się samo tło, bez istotnych elementów, które mogłyby być obcięte wraz ze spadami.

Margines – pole pomiędzy linią brzegową arkusza a linią zewnętrznego brzegu wydrukowanego na nim tekstu lub innego elementu – na przykład znaczka pocztowego.

Jak zaznaczyć spady i marginesy w projekcie

W tym pomogą nam Miarki, które znajdują się po lewej i górnej stronie obszaru roboczego. Można je włączyć skrótem klawiaturowym CTRL + R bądź z menu górnego Widok ➡️ Miarki. W trybie Przesunięcia (pierwsze narzędzie w tool barze po lewej) wystarczy przeciągnąć z lewej lub góry miarkę na obszar roboczy. W trakcie jej przesuwania będzie widoczne jej położenie.

Z każdej strony ustawiamy miarki 1 cm od brzegu. Podczas projektowania musimy pamiętać, aby w tym polu znajdowało się tło. W obszarze ok. 1 cm od brzegu nie wolno umieszczać ważnych elementów, takich jak tekst czy zdjęcia. Nic co nie może zostać przycięte. Osobiście wolę zostawić nawet i 2 cm wolnej przestrzeni – zwanej światłem.

Jak przygotować projekt do druku 03.png
Ustawianie miarek w Photoshopie

Przygotowanie pliku do druku – PDF

Eksportowanie pliku do druku można zrobić do formatu PDF. Zapisz plik do formatu PDF (górne menu Plik ➡️ Zapisz jako… ➡️ z rozwijanej listy wybrać format PDF). Następnie w oknie Zapisz Adobe PDF należy zmienić kilka opcji. W zakładce Kompresja należy z rozwijanej listy wybrać Opcje: bez próbkowania w dół, a w Kompresja zaznaczyć ZIP. Wtedy kompresja pliku jest najmniej stratna.

Jak przygotować projekt do druku 04.png

Jeśli plik był projektowany w Trybie Kolorów RGB należy w zakładce Wyjście wybrać Konwersje Kolorów: Konwertuj na docelowy, a w Miejsce Docelowe: Roboczy CMYK. Musicie się jednak liczyć z tym, że konwersja kolorów na inny tryb, może zmienić ich wygląd.

Czytaj: Kolejne 7 rzeczy, które powinieneś nauczyć się w Photoshopie i Illustratorze

Jak przygotować projekt do druku 05.png

Można te wszystkie ustawienia sobie zapisać klikając w przycisk Zapisz ustawienia predefiniowane… (ten na samym dole). W ten sposób zapisane ustawienia pojawią się w rozwijanej liście Predefiniowane ustawienie Adobe PDF, którą znajdziecie na samej górze okna.

Przygotowanie pliku do druku – TIFF

Wielu drukarzy prosi o plik w formacie TIFF. Można go spłaszczyć i nie powoduje problemów z wysypującymi się czcionkami. Ten format jest dużo łatwiej zapisać (ale ostatecznie jest dużo cięższy). Wystarczy w górnym menu Plik ➡️ Zapisz jako… ➡️ z rozwijanej listy wybrać format TIFF, następnie wybrać odpowiednie opcje w otwartym oknie.

Jak przygotować projekt do druku 06.png
Opcje zapisu w formacie TIFF

Pamiętajcie, że TIFF nie nadaje się do publikacji w internecie. W podglądzie pliku kolory będą bowiem bardzo jaskrawe.

Napiszcie w komentarzach w czym wam jeszcze pomóc!

Mam nadzieję, że ten post był dla was pomocny. Czy chcecie również wersję tego tutoriala dla Illustratora bądź InDesign’a? Piszcie w komentarzach w czym wam jeszcze pomóc! Jeśli ten post wam się podobał, sprawdźcie zeszłotygodniowy tutorial: Prosty tutorial, jak stworzyć wzorek w Illustratorze

Reklamy