Dość często spotykam się z pewnymi zachowaniami klientów, które są co najmniej niefajne. Pojawiają się one tak często, że stały się już codziennością. Graficy powtarzają wciąż podobne anegdoty dzieląc się podobnymi doświadczeniami. Czasami wymagania klienta wobec grafików… nas przerastają. Wielu z tych nieosiągalnych oczekiwań da się jednak zapobiec!

Jeśli jesteś klientem lub zamierzasz w przyszłości współpracować z grafikiem, przedstawiam Ci listę rzeczy, których nie powinieneś oczekiwać od grafika!

5 rzeczy, których nie powinieneś oczekiwać od grafika 01.png

Nie oczekuj, że grafik będzie czytał w twoich myślach

Niestety nie posiadamy szklanych kul, które powiedzą nam co od nas oczekujesz. Wielokrotnie spotkałam się z sytuacją, w której dostałam wolną rękę od klienta, który później stwierdzał, że nie chciał tego czy tamtego. Jeśli klient nie poinformuje nas o tym czego oczekuje po projekcie, co może się na nim znajdować, co nie, a co musi – nie będziemy tego wiedzieć. Ja zawsze zadaję swoim klientom serię pytań, dzięki którym mogę nakreślić sobie wstępną wizję projektu. Jednak pomimo tego, często klienci nie mówią nam o ważnych sprawach dotyczących zamówienia, bo sądzą, że się domyślimy.

Bądź szczery z grafikiem, to twój przyjaciel! Powiedz mu, wszystko co chcesz zawrzeć w projekcie. Przede wszystkim nie zapomnij nakreślić mu, co NIE powinno znaleźć się w projekcie, jaki styl ci na pewno nie będzie pasować, itd.

Czytaj: Jak napisać pierwszego maila do grafika

5 rzeczy, których nie powinieneś oczekiwać od grafika 02.png

Nie oczekuj, że przejmiesz pełną kontrolę nad projektem

Nie oczekuj że grafik zrobi wszystko to, co będziesz chciał. Grafik komputerowy nie jest operatorem myszki. Jasne, jeśli będziesz nalegał, to ugnie się i zrobi to dokładnie, tak jak chcesz. Jednak nic dobrego z tego nie wyjdzie, jeśli będziesz tracił czas na mówienie mu, żeby powiększył jeszcze bardziej logo lub przesunął o milimetr ten tekst w lewo…

Jeśli chcesz, żeby wykorzystał swoją wiedzę i doświadczenie do stworzenia idealnego projektu dla ciebie - pozostaw mu trochę swobody. Zwłaszcza w kreatywnej części projektu. On dobrze wie co robi.

Czytaj: Twoja TO:DO lista rzeczy do zrobienia przed założeniem firmy

5 rzeczy, których nie powinieneś oczekiwać od grafika 03.png

Nie oczekuj miliona propozycji i poprawek

Nikt nie lubi nigdy-niekończących-się-projektów. Wysysają one energię nawet z najbardziej kreatywnych grafików. Wiadomo, ta praca wiąże się z tym, że zawsze są poprawki i zawsze będą. Jednak jeśli codziennie od miesiąca dostaję maila z kolejną poprawką typu: „przesuń logo delikatnie w lewo, ten tekst przenieś w tamto miejsce, a na jego miejsce, dodaj to i to…”. Po czym na następny dzień dostaję wiadomość, w której jest napisane: „przesuń logo trochę w prawo, ten tekst jednak lepiej wyglądał w poprzednim miejscu, usuń to i to…”. To naprawdę, każdy straciłby cierpliwość…

Wg mnie są dwa powody, dla których powstaje powyższa sytuacja. Jeden jest taki, że klient wcale nie chce zamknięcia projektu. Może to wynikać chociażby z braku funduszy. Taka zabawa w kotka i myszkę z grafikiem, jest korzystna dla klienta, bo może przesunąć płatność na bliżej nieokreśloną przyszłość. Nadwyręża to cierpliwość grafika, który może po prostu zrezygnować ze współpracy i wykorzystać ten czas na poszukiwanie innego klienta.

Czytaj: 15 powodów przez które powinieneś “zwolnić” klienta

Bądź szczery z grafikiem, z którym współpracujesz i powiedz mu jasno, że okazało się, że nie masz teraz pieniędzy, ale zapłacisz wtedy i wtedy. Myślę, że większość osób, pójdzie na ci na rękę. Szczerość przede wszystkim.

Drugim powodem niekończących się poprawek, jest brak konkretnej wizji projektu. Klient nie jest zadowolony z obecnego wyglądu projektu. W takim wypadku najlepiej zacząć od nowa, zmienić koncepcję i nie męczyć starego projektu. 

5 rzeczy, których nie powinieneś oczekiwać od grafika 04.png

Nie oczekuj, że dostaniesz szkic logo zanim zadeklarujesz współpracę

Ile razy otrzymywałam zapytanie od klienta z prośbą o szkic projektu logo czy wstępne pomysły na nie, po czym na ich podstawie określi się czy chce wejść we współpracę. W dodatku nadawca zazwyczaj nie ukrywał, że wysyłał takie zapytanie do wielu innych grafików. Kliencie, pamiętaj że to jest nasza praca i nasz czas, który nie jest za darmo. Skąd mogę mieć pewność, że jeśli podzielę się z tobą swoimi pomysłami i szkicami, nie pójdziesz z tym do tańszego grafika?

Połowa (albo nawet więcej!) naszej pracy nad projektem to rozmowa z klientem, przygotowanie briefu klienta, zrobienie researchu, stworzenie szkiców i wstępnych pomysłów. Druga połowa to właściwy projekt lub projekty (w zależności ile propozycji się wykona) oraz poprawki. Trudno oczekiwać, żeby połowa naszego czasu, który spędzamy nad danym projektem była za darmo, prawda?

Czytaj: Brief – co to w ogóle jest, dlaczego i jak dobrze go napisać?

5 rzeczy, których nie powinieneś oczekiwać od grafika 05.png

Nie oczekuj projektu do portfolio

No ileż jeszcze razy znajdzie się jeden z drugim, który szuka naiwnego, żeby mu zrobił projekt za darmo? Już kultowe „będziesz miał do portfolio” odbija się echem wśród środowisk grafików. Jeśli naprawdę uważasz, że nie trzeba płacić za portfolio, że to nie jest warte żadnych pieniędzy – zrób sobie logo sam. Każdy grafik na dźwięk w/w zdania dostanie spazmów. Najgorsze, że takie pytania o darmowe logo są często kierowane do osób z dużym doświadczeniem i pulą klientów. Żadna inna grupa zawodowa nie jest chyba tak traktowana (no może poza artystami: „Umiesz rysować? Narysuj mój portret!”). Czy idziesz do kawiarni i mówisz: „Hej, zrób mi kawę, a ja powiem swoim 360 znajomym, że ta kawa jest najlepsza w mieście! Tyyyyyle będziesz miał klientów!”? No chyba nie bardzo.

Każdy projekt powinien mieć cenę. Traktujmy się po ludzku, za pracę i czas się płaci. Grafik ma prawo do wyceny swojego projektu dowolnie, wg własnego uznania. Jeśli ta cena ci nie odpowiada - jest mnóstwo innych grafików na rynku, do których możesz napisać. 

5 rzeczy, których nie powinieneś oczekiwać od grafika 06.png

A ty? Jak uważasz, czego jeszcze klient nie powinien oczekiwać od grafika?

Napisz w komentarzu czy zgadzasz się z powyższą listą! Co byś do niej dopisał? A co wykreślił?

Reklamy