Ostatnio pojawiło się pytanie na moim fanpage pod postem, w którym mogliście się pytać o wszystko. Co prawda chodziło o Corela i odesłałam pytającą do odpowiedniego filmiku na YouTube, ale stwierdziłam, że jest to świetny pomysł na post! A więc sprawdźmy, jak w prosty sposób stworzyć wzorek / pattern w Adobe Illustator?

Krok 1: Zaznacz elementy, które mają znajdować się we wzorku

Prosty tutorial, jak stworzyć wzorek w Illustratorze 01.png

Wybierz obiekty, które chcesz, żeby znalazły się we wzorku. Następnie w górnym menu kliknij Obiekt. Z rozsuwanej listy wybierz Wzór, a następnie Utwórz.

Krok 2: Opcje wzorku

Prosty tutorial, jak stworzyć wzorek w Illustratorze 02.png

W momencie, w którym wybierzesz opcję Utworzenia nowego wzorku, zostanie otwarta nowa plansza. Na niej w czasie rzeczywistym zobaczysz w jaki sposób będzie wyglądać wzorek. W Opcjach Wzorka możesz zmienić typ płytki, przesunięcie ułożenia, szerokość i wysokość wzorka (ten granatowy prostokąt), itd. Wszystkie te opcje można sobie dowolnie zmieniać i sprawdzać na bieżąco, jak wygląda tworzony pattern.

Krok 3: Układamy kawałki układanki

Prosty tutorial, jak stworzyć wzorek w Illustratorze 03.png

Elementy wzorku możemy zmniejszać, powiększać, zmieniać kolor, przesuwać, również usuwać i wklejać. Właściwie robić wszystko to co chcemy. Mamy pełną dowolność.

Prosty tutorial, jak stworzyć wzorek w Illustratorze 04.png

Na powyższym zrzucie ekranu możecie zobaczyć efekt końcowy z moim wzorkiem. A kiedy już stworzymy idealny pattern klikamy Gotowe w na górze.

Krok 4: Używanie wzorku

Prosty tutorial, jak stworzyć wzorek w Illustratorze 05.png

Kiedy zakończyliśmy pracę nad wzorkiem, wracamy do normalnego widoku w Illustratorze. Wzorek pojawił się w panelu Próbki. Możemy go używać tak samo, jak dowolnego Swatcha koloru. Tworzymy obiekt, np. prostokąt i klikamy w swatch wzorku.

Co jeśli jednak chcemy coś zmienić we wzorku? Jak go ponownie edytować?

Krok 5: Edycja wzorku

Prosty tutorial, jak stworzyć wzorek w Illustratorze 06.png

Aby edytować ponownie wzorek, zaznaczamy obiekt z nadanym patternem lub jego swatch w panelu Próbki. Następnie w górnym menu wybieramy Obiekt ➡️ Edytuj wzór. Możemy do tego też wykorzystać skrót klawiaturowy SHIFT + CTRL + F8. W tym momencie ponownie wracamy do widoku edycji wzorku. Jeśli nie chcemy nadpisywać poprzedniego wzorku, klikamy ➕Zapisz kopię obok Gotowe na górnym pasku.

Czy ten tutorial wam pomógł?

Dajcie znać w komentarzach! Czego jeszcze chcielibyście się nauczyć? Przygotowanie plików do druku w przyszłym tygodniu!

A jeśli jesteście zainteresowani grzybkami użytymi w tym poście – są dostępne do kupienia tutaj:

mockup05.png

Reklamy