W tamtym tygodniu pisałam o 5 rzeczach, które powinieneś nauczyć się w programach graficznych. Oto ciąg dalszy tej wyliczanki. Mam nadzieję, że pomoże Ci to w poszerzeniu swoich umiejętności. Zabierajmy się do nauki!

Kolejne 7 rzeczy, które powinieneś nauczyć się w Photoshopie i Illustratorze 06.png

6. Korzystanie z Efektów

Efekty w Photoshopie, jak i w Illustratorze są podobne. Przyspieszają i ułatwiają pracę. Aby dodać cień na dany obiekt lub warstwę wystarczą dwa kliknięcia. Oto lista podstawowych efektów dostępnych w PS i AI:

 • cień
 • cień wewnętrzny
 • blask zewnętrzny
 • blask wewnętrzny

W Illustratorze dostęp do nich znajdziemy w menu górnym Efekty. Możesz je edytować w panelu Wygląd. Znajdziemy tam takie opcje, jak rozmycie, stylizacja (dodaj cień, wtapianie, zaokrąglone rogi, blask zewnętrzny, blask wewnętrzny, bazgroły), czy wypaczanie.

W Photoshopie znajdziemy je w Stylu Warstwy klikając podwójnie w warstwę (nie na nazwę warstwy). Znajdziemy tam m.in. takie opcje, jak faza i płaskorzeźba, obrys, cień wewnętrzny, blask wewnętrzny, satyna, nałożenie koloru, nałożenie gradientu, nałożeniu wzorku, blask zewnętrzny, cień.

Czytaj: Rewolucja wśród tabletów piórkowych

Zarówno w jednym, jak i drugim, znajdą się troszkę inne możliwości, a każda z nich ma swoje parametry. Parametry, które wybieramy zostają zapamiętane i możemy bez ponownego ich ustawiania np. dodać wszystkim wybranym obiektom (AI) lub warstwom (PS) cień o tym samym kącie padania, kryciu i kolorze.

Kolejne 7 rzeczy, które powinieneś nauczyć się w Photoshopie i Illustratorze 07.png

7. Tworzenie obiektów geometrycznych

W Illustratorze narzędzie to jest zapewne częściej używane. W Photoshopie obiekty geometryczne są Aktywnym Obiektem, którego parametry możemy dowolnie zmieniać podczas projektowania. Gdzie to zrobić? W oknie Właściwości (znajdź w menu górnym Okno). Dostępne są zarówno najprostsze obiekty takie, jak prostokąt i koło, ale również w przypadku Illustratora – Flara i Gwiazda (której można zmieniać ilość ramion za pomocą strzałek na klawiaturze).

Kolejne 7 rzeczy, które powinieneś nauczyć się w Photoshopie i Illustratorze 08.png

8. Rysowanie Piórkiem

Rysowanie piórkiem w Photoshopie może być dość uciążliwe, ale przydaje się w sytuacji, kiedy potrzebujemy idealnie równej linii. Piórko w PS naśladuje grafikę wektorową, dzięki czemu każdy z narysowanych węzłów można później edytować – przemieszczać i zmieniać jego wektory.

W Illustratorze rysowanie piórkiem ratuje życie niejednemu grafikowi! Dzięki opcjom w panelu Obrys możemy zmienić jego grubość, zakończenie krzywej, dodać groty strzałek (chociaż wcale to nie muszą być strzałki) i ich wielkość, dodać linię przerywaną, a także zmienić profil szerokości obrysu. Dzięki tym wszystkim opcjom możemy dokonywać cudów.

Czytaj: Jak radzić sobie z tanią konkurencją?

Zarówno w jednym i drugim programie, możemy dodawać węzły do już istniejących obiektów, usuwać je i zmieniać z narożnych na gładkie. Te opcje pozwalają właściwie na dowolną edycje utworzonych w ten sposób obiektów w Photoshopie, oraz wszystkich obiektów wektorowych w Illustratorze.

Kolejne 7 rzeczy, które powinieneś nauczyć się w Photoshopie i Illustratorze 09.png

9. Pędzel i jego ustawienia

W Illustratorze opcje Pędzla właściwie są równe z opcjami Obrysu (patrz: punkt wyżej). Za to temat jest szerszy w przypadku pracy w Photoshopie. W panelu Pędzel znajdziemy praktycznie wszystkie możliwe opcje. Ja najczęściej korzystam z włączonej dynamiki kształtu, którą uzależniam od nacisku pióra. Dzięki temu wielkość pędzla zależna jest od tego, jak mocno naciskam piórko do tabletu.

Czytaj: Chcesz zostać grafikiem? Oto lista 8 niebezpieczeństw, które na ciebie czyhają 

Opcje, które podczas rysowania pędzlem pojawiają się zaraz pod górnym menu w Photoshopie również są bardzo przydatne. Można zmienić tam tryb pędzla (patrz: praca na warstwach – działa to podobnie), krycie, transfer, przepływ, wahanie kąta (jeśli włączone szczytuje nachylenie piórka tabletu), dynamikę kształtu. Dzięki temu małemu menu, możemy szybko przełączać tryby pracy podczas rysowania.

Kolejne 7 rzeczy, które powinieneś nauczyć się w Photoshopie i Illustratorze 10.png

10. Typografia

Zarówno Photoshop, jak i Illustrator mają rozbudowane panele Typogafii. W nich oprócz zmiany czcionki można zmienić jej wielkość, interlinię, kerning, światło, skalowanie liter w poziomie i pionie, przesunięcie linii bazowej, obracanie znaków. Można również szybko ustawić, aby dany tekst był w wersalikach bądź kapitalikach, ustawić indeks górny bądź dolny, podkreślenie i przekreślenie. Oprócz tego dostępne są również opcje Akapitu

Kolejne 7 rzeczy, które powinieneś nauczyć się w Photoshopie i Illustratorze 11.png

11. Stempel, łatka i pędzel korygujący

Te opcje dostępne są już tylko w Photoshopie i przydają się podczas fotomanipulacji. Pędzel korygujący przydatny jest zwłaszcza podczas usuwania niedoskonałości na twarzy czy drobinek kurzu, które zostały uchwycone na zdjęciu czy jego skanie.

Stempel pozwala na skopiowanie danego fragmentu ze zdjęcia i „namalowanie” go w innym miejscu. Przy czym punkt odniesienia, który zaznaczamy na początku przesuwa się wraz z ruchem kursora w czasie rzeczywistym.

Czytaj: Grafiku, czy wiesz jak wycenić swoje usługi?

Łatka pozwala na pobranie materiału źródłowego i wklejenie go gdzie indziej przy okazji mieszając dwa obrazy, tak żeby nie było widać odcięcia.

Kolejne 7 rzeczy, które powinieneś nauczyć się w Photoshopie i Illustratorze 12.png

12. Skróty klawiaturowe

Jest wiele skrótów klawiszowych dostępnych w całym pakiecie Adobe. Większość z nich jest taka sama. Najczęściej przeze mnie używane w Photoshopie są:

 • W – różdżka
 • T – tekst
 • I – zakraplacz (pobieranie koloru)
 • L – lasso
 • C – przycinanie obszaru roboczego
 • V – narzędzie przesuwania
 • B – pędzel
 • M – zaznaczanie prostokątne
 • ALT – klonowanie
 • CTRL + SHIFT + Z – cofanie więcej niż o jeden krok

Podobnie wygląda to w Illustratorze:

 • T – tekst
 • I – zakraplacz
 • P – piórko
 • – (minus) – usuwanie węzłów
 • + (plus) – dodawanie węzłów
 • CTRL + SHIFT + C – zmiana węzłów gładkie/narożne
 • CTRL + F – wklejanie na wierzch
 • CTRL – B – wklejanie pod spód
 • M – tworzenie prostokątów
 • L – tworzenie elips

To tylko kilka z możliwych skrótów, które istnieją w obu programach. Warto się ich nauczyć i wprowadzić do codziennego użytku, ponieważ bardzo przyspieszają i ułatwiają pracę. 

20

Lista 5 rzeczy, które powinieneś nauczyć się w programach graficznych 00.png

Jeśli podobał Ci się ten post – podaj dalej!

Napisz w komentarzu czy przydała Ci się ta lista! Co dodałbyś do tej listy?

 

 

Reklamy