Tak jak obiecałam, stworzyłam ciąg dalszy Twoja TO:DO lista rzeczy do zrobienia przed założeniem firmy oraz 8 rzeczy, które powinieneś zrobić jeszcze przed założeniem własnego biznesu. Będzie to ostatni post z tej serii. Nie wszystkie punkty mogą Cię dotyczyć. Tak więc zaczynamy obliczanie!

Co jeszcze powinieneś zrobić przed założeniem własnego biznesu?

4 rzeczy, które powinieneś zrobić przed otwarciem swojej firmy 01.png

13. Stworzyć filozofię firmy

Co jeśli firma jest jednoosobowa, mała lub jeszcze nie jesteśmy firmą, a freelancerem? Czy taka filozofia jest potrzebna? Uważam, że warto się nad tym zastanowić. Czy masz jakiś głębszy cel w tym co robisz? Komu chcesz pomóc? Jakie problemy rozwiązać? To może być punkt wyjścia do stworzenia filozofii firmy, która będzie jednocześnie strategią społecznej odpowiedzialności Twojego biznesu.

Więcej na temat społecznej odpowiedzialności biznesu w małej firmie znajdziesz tutaj.

Sądzę, że filozofia firmy oparta na chęci niesienia pomocy, czy budowania czegoś społecznie potrzebnego, może okazać się  świetnym ruchem PR-owym, ale nie tylko. Często czytam, że żeby nie stracić zapału trzeba mieć misję do spełnienia. Być może znajdzie się ona w filozofii Twojej firmy! To może być coś co pozwoli Ci działać, kiedy każda inna motywacja zawiedzie.

4 rzeczy, które powinieneś zrobić przed otwarciem swojej firmy 02.png

14. Wyspecjalizować się

Pisałam już o tym troszkę wcześniej w moich przemyśleniach o tym czy trzeba się specjalizować. Ktoś mi kiedyś stwierdził, że trzeba się wyspecjalizować, ale na wszelki wypadek umieć zrobić wszystko ze swojej działki. Myślę, że to mniej więcej podsumowuje tamten wpis.

Czytaj: Stoję na rozdrożu i nie wiem, którą ścieżkę kariery wybrać

Jak znaleźć swoją niszę? Są na to 2 sposoby, oba równie dobre. Pierwszy: obserwować rynek. Sprawdzać co działa, a co nie. Czego brakuje, ale jest na to zapotrzebowanie. To jest metoda czysto analityczna, ale zdaje rezultaty. Znajdź swoją niszę analizując rynek i na niej skup swoje wysiłki. Drugi sposób: rób to co lubisz i robisz najlepiej. Po prostu to rób i się tym dziel. Jeśli robisz coś wystarczająco długo, to zaczniesz robić to dobrze i krok po kroku znajdziesz swoich odbiorców, a co za tym idzie – klientów!

4 rzeczy, które powinieneś zrobić przed otwarciem swojej firmy 03.png

15. Chwalić się swoimi planami

Chwal się tym co robisz. A właściwie nie tym co robisz, tylko tym CO CHCESZ ROBIĆ. Mów wszystkim znajomym dookoła o swoich planach – oni powiedzą swoim znajomym, a Ci swoim. Wykorzystaj w ten sposób swoją sieć kontaktów do szukania klientów. Oczywiście za planami muszą iść też czyny. Pokaż, że potrafisz robić to, co chcesz robić. Wrzucaj swoje prace na swoje social media, pochwal się na grupach facebookowych, w których mogą być zainteresowani tematem. Krok po kroku zdobywaj nowych obserwatorów, stwórz społeczność, a przy tym zbieraj feedback. Sprawdzaj co się podoba, a co nie. Na podstawie tych danych, wysiłki kieruj w odpowiednim kierunku. Ucz się na błędach.

Jeśli ktoś mówi, że nie powinieneś czegoś wrzucać, bo Ci jeszcze nie wychodzi – pomimo tego, że chce dla Ciebie jak najlepiej i oszczędzić krytyki – nie słuchaj go. Krytyka jest ważna. Dziel się swoimi pracami i swoimi postępami. Im wcześniej zaczniesz, tym lepiej. Zawsze znajdzie się ktoś kto podrzuci Ci dobrą radę, dzięki której poprawisz swoje umiejętności.

4 rzeczy, które powinieneś zrobić przed otwarciem swojej firmy 04.png

16. Pracować nad swoją pewnością siebie

Wiele osób, a przede wszystkim kobiet, które zaczynają myśleć o stworzeniu własnego biznesu, ma poważne problemy z pewnością siebie. Sama też długo miałam problem z poczuciem swojej wartości, jako specjalista. Bardzo długo, już pracując, jako grafik, miałam opory, żeby nazywać siebie grafikiem. Bo jeszcze jestem za słaba w te klocki, bo jeszcze muszę się wiele nauczyć. Ale powiem Ci jedno – zawsze będzie ktoś lepszy. Zawsze czegoś trzeba się będzie jeszcze nauczyć. Dlatego nie warto tracić czas na zastanawianie się i analizowanie, kiedy będzie wreszcie moment, w którym będę mogła nazwać się specjalistą.

Rada ciotki Kochopuszek na dziś: Fake it ’till you make it! Jeśli chcesz być grafikiem – pisz, że nim jesteś. Jeśli chcesz być kimś, pisz że jesteś kimś. Mów wszystkim i sobie, że jesteś taki jakbyś chciał, żebyś był – a w końcu sam w to uwierzysz. Ale przede wszystkim, pokaż sobie i innym, że jesteś dobry swoimi czynami czy pracami. Daj z siebie wszystko, aby stworzyć siebie takim, jakim siebie kreujesz. Wiem, że będzie trudno, a praca ta nigdy się nie kończy. Ale o to właśnie chodzi w życiu 😉

4 rzeczy, które powinieneś zrobić przed otwarciem swojej firmy 05.png

Mam nadzieję, że spodobał Ci się ten post!

Jeśli tak – udostępnij! Czy brakuje jakiegoś punktu na liście? Napisz w komentarzu!

Reklamy