Pora odświeżyć listę 8 rzeczy, które powinieneś zrobić jeszcze przed założeniem własnego biznesu. W ciągu ostatnich kilku miesięcy okazało się, że zapomniałam dodać kilka punktów do listy, a co może przydać się wam – przyszłym przedsiębiorcom, freelancerom lub tym, którzy właśnie rozpoczęli własny biznes. Chcę się z wami podzielić tą wiedzą, ale doszło naprawdę sporo punktów do listy, więc postanowiłam podzielić ją na dwie części. Kolejnej możecie spodziewać się w następnym poście biznesowym, tj. w sobotę za 2 tygodnie. Kolejność punktów jest przypadkowa. No to ruszamy!

Twoja TO DO lista rzeczy do zrobienia przed założeniem firmy 01.png

Nauka podstaw marketingu, public relations i sprzedaży

Na początku prowadzenia swojej pierwszej działalności praktycznie nikt nie myśli o tym, że będzie potrzebował takich rzeczy. Zwłaszcza jeśli chodzi o prowadzenia działalności usługowej. Znam swój fach, wykonuję zlecenia bez zarzutu, klienci są zadowoleni. Powinno się kręcić. Ale się nie kręci. Nagle orientujemy się, że jednak coś takiego jak marketing i umiejętność sprzedaży swoich produktów zwłaszcza w sieci – jest niezbędna. Jeśli szukacie miejsca, w którym moglibyście zacząć przygodę z marketingiem, polecam blog Pawła Tkaczyka.

Twoja TO DO lista rzeczy do zrobienia przed założeniem firmy 02.png

Praca nad własną organizacją czasu

Organizacja pracy we własnej firmie to nie tylko planowanie, kiedy wykonamy dany projekt. Jeśli już mówimy o marketingu i reklamie własnego biznesu, musimy pamiętać o tym, aby zaplanować posty na fanpage, innych portalach społecznościowych, blogu oraz wszystkie swoje działania w sieci. Spotkania z klientami również trzeba wliczyć w swój harmonogram. Dobrze więc mieć określoną listę zadań i celów na dzień, tydzień, miesiąc.

Pracując samodzielnie we własnej firmie lub jako freelancer trzeba wziąć pod uwagę fakt, że połowę swojego czasu będziemy musieli poświęcić na swoją promocję, poszukiwanie leadów (potencjalnych klientów), networking czy rozmowy z klientem. Drugą połowę trzeba przeznaczyć na wykonanie projektów i związane z tym czynności. Nie można pójść na żywioł. Strategiczne podejście do organizacji czasu pozwala na zoptymalizowanie swojego czasu i zautomatyzowanie pewnych czynności. Ja np. korzystam z aplikacji IF This Then That, która pomaga mi w zautomatyzowaniu udostępnianiu postów między moimi social media. Mogę w niej określić przykładowo, aby mój post na Instagramie z danym hashtagiem został opublikowany na fanpage, a post na fanpage na twitterze. Wszystko zależy od was. Większość postów na moim fanpage planuję raz w miesiącu, a posty na blogu automatycznie publikują się w moich social media. Wiele pomysłów na promocję bloga lub fanpage znajdziecie na blogu Uli – w szkole blogowania.

Czytaj: Grafiku, czy wiesz jak wycenić swoje usługi?

Twoja TO DO lista rzeczy do zrobienia przed założeniem firmy 03.png

Kreacja własnego wizerunku w sieci

Sama wiem po sobie, że jeśli chce coś kupić bądź zamówić, sprawdzam czy sklep, którym jestem zainteresowana ma dobre opinie. Generalnie odstrasza mnie, jeśli na fanpage zobaczę odpowiedzi na krytyczne komentarze klienta w formie wiązanki, że się nie zna albo jest idiotą. Irytuję się, jeśli na moje pytanie w komentarzu pod postem nikt nie odpowie. Dlatego też sama staram się odpowiadać na wszystkie wiadomości, porozmawiać chwilę i być po prostu miła. Warto też poprosić klienta, aby zostawił swoją opinię na Naszym fanpage. Wszystko zahacza o to co pisałam już wcześniej, czyli Public Relations. Nie jest to prosta sprawa, ponieważ trzeba być zarówno profesjonalnym, jak i ludzkim, co nie zawsze jest łatwo połączyć. Ciągle się tego uczę i żałuję, że nie zaczęłam wcześniej.

Czytaj: Jak powstaje logo – mój proces twórczy w 5 krokach

Twoja TO DO lista rzeczy do zrobienia przed założeniem firmy 04.png

Uczestnictwo w wydarzeniach branżowych

Networking podczas wydarzeń branżowych jest jedną z fajniejszych rzeczy, jakie można zrobić. Oprócz zdobywania wiedzy, poszerzania horyzontów, śledzenia trendów – możecie znaleźć tam ciekawe kontakty. Nawet jeśli nie ma tam waszego klienta, na pewno znajdą się osoby, z którymi można wejść we współpracę. Być może to będzie ktoś, kto teoretycznie zajmuje się tym samym, ale posiadacie jakąś umiejętność, której ta osoba nie ma. Możecie wejść we współpracę, w której będzie wam polecał klientów bądź stanie się twoim pośrednikiem.

Sprawdź jak było na grudniowej edycji Game Academy: Żałujcie, że was nie było na grudniowym Game Academy!

Twoja TO DO lista rzeczy do zrobienia przed założeniem firmy 05.png

Spodobał wam się ten post? Udostępnijcie!

Kolejna część listy już za 2 tygodnie. Zachęcam was do dyskusji w komentarzach. Czy nie znalazło się coś na tej liście? Czy może właśnie odwrotnie, niepotrzebnie się pojawiło? Piszcie!

Reklamy