Pomimo tego, że grafik komputerowy jest dość nowym zawodem, w społeczeństwie istnieje już sporo stereotypów na temat grafików. Co ciekawe, mają one dużo więcej wspólnego z artystyczną otoczką tego zawodu, a nie tą bardziej techniczną. Omówmy więc te najbardziej irytujące dla mnie stereotypy, które krążą po świecie.

Stereotypy o grafikach, które nie są prawdziwe 01.png

Grafik nie potrafi dogadać się z programistą

Dla niektórych jest to oczywiste, że grafik i programista nie mają nic wspólnego i to dwa stworzenia, które mówią zupełnie innym językiem. Paradoksalnie uważam, że grafik z programistą mają wiele wspólnego. Programista bowiem pisze projekt, a grafik projekt ilustruje – nadaje mu formę graficzną. Jednak programiści nie piszą tylko tego gdzie co ma się znajdować, mogą również napisać, jak dany element ma wyglądać, jaki ma mieć kolor, jak się zachowywać w reakcji na dany  bodziec. Myślę, że to co te 2 zawody głównie różni to to, że graficy posługują się obrazem, a programiści tekstem. Co nie znaczy, że nie mogliby stworzyć czegoś z takim samym efektem.

Czytaj: Jak powstaje logo – mój proces twórczy w 5 krokach

Stereotypy o grafikach, które nie są prawdziwe 02.png

Grafik to osoba, z którą ciężko się porozumieć

Niektórzy boją się, że z grafikiem ciężko się dogadać. Bo to jest jakiś człowiek z równoległej rzeczywistości. Od razu dementuje, to nie tak. Czasem napomkniemy coś o krzywych, wektorach, CMYK-ach, itd., ale staramy się wyjaśnić co czym jest i dlaczego o tym mówimy. Sądzę, że edukacja klienta jest bardzo ważna. Dzięki temu możemy lepiej się zrozumieć nawzajem, bo i ja i klient wie o czym mówimy.

Stereotypy o grafikach, które nie są prawdziwe 03.png

Grafik to artystyczna dusza

Artystę wyobrażamy sobie, jako osobnika który ma gdzieś zasady rządzące światem. Tworzy, kiedy przyjdzie do niego wena, nie trzyma się terminów. Niekiedy jego twórczość nie jest zrozumiała przez otaczający świat. Czy można powiedzieć to o grafikach? Nie sądzę.

Po pierwsze: grafik musi obserwować i uczyć się zasad rządzących światem. Obserwuje co przyciąga konsumenta, przykładowo – jakich kolorów użyć aby zwrócić jego uwagę. Po drugie: zazwyczaj graficy pracują w określonych godzinach i muszą trzymać się terminów. Od tego zależy to czy będą dalej współpracować ze swoimi klientami. Po trzecie: grafik na przekazanie najważniejszych treści w projekcie ma zazwyczaj tylko kilka sekund. Dlatego wszystko co robi, robi aby konsumentowi było łatwiej odszyfrować komunikat zawarty w projekcie!

Stereotypy o grafikach, które nie są prawdziwe 04.png

Każdy grafik potrafi wszystko narysować

To prawda, w dużej mierze rysujemy szkice projektów. Jednak nie są one porównywalne z ostateczną wersją projektu. Tzn. są tacy graficy, którzy robią rysunkową wersję logo właściwie 1:1 z końcowym efektem, ale nie sądzę, żeby to był duży odsetek. Część grafików, którym to niepotrzebne w ogóle nie rysuje. Mnie zdarza się wykonać zarys projektu, albo układu elementów w projekcie ulotki – taki bardzo wstępny prototyp, żeby zobaczyć czy wszystko ze sobą dobrze leży. Ale wygląda to tak, jak rysunek dziecka.

Czytaj: Szybki update: wektorowa i skalowalna plansza

Stereotypy o grafikach, które nie są prawdziwe 05.png

Grafik w zasadzie nic nie robi, Photoshop zaprojektuje za niego

Praca grafika jest super! Te nowe programy wręcz same projektują. Wystarczą 2 kliknięcia i gotowe! Co to dla niego rozmazane zdjęcie, przecież widziałem w CSI, że potrafią je wyostrzyć w 3 sekundy! Rzeczywistość wygląda jednak trochę inaczej. Program do grafiki komputerowej to tylko narzędzie. W dodatku wiodące programy mają tak wiele funkcji, że nie sposób je wszystkie zapamiętać. Niestety, to tylko programy, które nie mają wyobraźni. Nie potrafią wyobrazić sobie co jest na rozmytym zdjęciu i potem to odtworzyć. Przygotowanie projektu w zależności od jego skomplikowania zajmuje od pół godziny do paru dni, nawet tygodni.

Czytaj: Darmowy lub bardzo tani software do rysowania

Stereotypy o grafikach, które nie są prawdziwe_.png

Jeśli spodobał ci się ten post – udostępnij!

A ty słyszałeś o jakiś stereotypach związanych z zawodem grafika? Jeśli tak, podziel się nimi  w komentarzu. 

Otworzyłam swój sklep na Creative Market! Na razie znajdziecie tam tylko jeden projekt, ale mam zamiar pracować nad następnymi. A konkretniej nad setami z jedzeniem – przynajmniej taki mam wstępny pomysł.

Zainteresowany współpracą? Zajrzyj tutaj: Współpraca

Reklamy