Dzisiejszy post powstał dla wszystkich tych, którzy chcą zacząć swoją przygodę z digital paintingiem, jednak nie mogą zainwestować dużo pieniędzy w oprogramowanie. Osobiście pracuję w Photoshopie, ale jak każdy program ma on swoje wady, jak choćby swoją cenę. Koszt pakietu Adobe jest dość spory, choć abonament miesięczny sprawia, że nie jest ona taka zaporowa. Pamiętajmy jednak, że jest wiele innych programów do rysowania, które są prostsze w obsłudze, a przede wszystkim są darmowe lub dużo tańsze. 

Listę darmowych programów zacznijmy od…

Sketchbook

Jest to program do rysowania od Autodesk. W wersji darmowej dostępne jest 16 pędzli, symetria, szybka transformacja i jeszcze kilka innych opcji. Wersja pro kosztuje niecałe 30 dolarów na rok, czyli mniej niż Pakiet Adobe na miesiąc. Osobiście korzystałam z darmowej wersji na Androida i muszę przyznać, że nawet taka okrojona wersja jest bardzo fajna na potrzeby szkiców.

Zobacz na stronie Sketchbook

all_devices-644671bc9d6cf3bd1d93d2bd606369fc

MediBang Paint

Jest to program do rysowania dostępny na PC/Mac, iPad, iPhone i Androida. Osobiście z niego nie korzystałam, ale widziałam, że sporo artystów jest z tej aplikacji bardzo zadowolonych.

Zobacz na stronie MediBang Paint

img-cloud

Mischief

To kolejna aplikacja dla kreatywnych! Tak, jak u poprzednika, nie używałam tego programu. Słyszałam jednak bardzo ciekawe opinie na jego temat. Oglądałam co twórcy w nim tworzą – dlatego też ta opcja trafiła na listę!

Zobacz na stronie Mischief

Krita

Nieprzypadkowo na tej liście pojawiła się również Krita, która jest dostępna na Windows, Mac i Linuxa. Jest znana nie od dziś, jako świetne darmowe narzędzie do rysowania concept artów, tekstur, ilustracji czy komiksów. Nie bez powodu jest porównywana z Photoshopem. Jeśli szukasz bardziej zaawansowanego narzędzia – musisz sprawdzić tą aplikacje!

Zobacz na stronie Krity

Procreate

Procreate wylądował na ostatnim miejscu na liście, z powodu dwóch mankamentów: dostępny jest tylko na iPad i nie jest darmowy. Koszt zakupu w App Storze to niecałe 6 dolarów. Idealna aplikacja do rysowania szkiców, obrazów czy ilustracji. Procreate udostępnia nieograniczoną bibliotekę pędzli, możliwość tworzenia nielimitowanej ilości warstw czy też tworzenia w ogromnych rozdzielczościach co jest rzadkością wśród programów na platformy mobilne.

Zobacz na stronie Procreate

procreate-illustration

_________________________

Mam nadzieję, że spodobał ci się dzisiejszy post. Zajrzyj różnież do poprzednich z tej kategorii:

 

Korzystasz z innych darmowych programów? Masz doświadczenia z powyższymi aplikacjami? Napisz w komentarzu!

Reklamy