Kiedyś na pewnych targach pracy, skorzystałam z okazji rozmowy z architektem kariery, który oceniał cv uczestników. Dostałam wtedy podpowiedź, której nie otrzymałam nigdy wcześniej: powinnam napisać swoje CV tak, jak np. ulotkę, pokazując namiastkę swoich umiejętności. To wszystko zdarzyło się kilka lat temu, kiedy wszyscy włącznie z internetem, podpowiadali mi, iż cv powinno być napisane w Wordzie. Dzięki temu być może zostałoby napisane dość szybko, ale nie oszukujmy się – niczym by się nie wyróżniało. Od tamtej pory szukałam sposobów na to, aby swoje CV urozmaicić, a jednocześnie uprościć. 

Kreatywne CV ma na celu zaprezentowanie umiejętności grafika, wyróżniając go na tle innych podań. Pamiętajmy jednak, że rekruter ma na przeczytanie CV kilka sekund. Najważniejsze dane muszą być wyróżnione, w prosty sposób  przedstawione, aby ułatwić pracę rekruterowi. 

Co jest najważniejsze w CV?

kreatywne cv01.png

Są różne rodzaje CV. Obecnie najbardziej popularne jest chronologicznie, w którym nacisk kładzie się na przedstawienie doświadczenia. Na chwilę jednak przestańmy się przejmować zasadami konkretnych rodzajów CV i skupmy się na tym co najważniejsze. Czym możesz się pochwalić? A co trzeba raczej ukryć? Jeśli nie masz dużego doświadczenia, ale za to spore umiejętności i wykształcenie kierunkowe, te dwa tematy wyciągnij na wierzch. Na pomoc w przedstawieniu umiejętności przychodzą infografiki. W ładnym grafie bądź wykresie słupkowym przedstaw poziom znajomości programów, które używasz. Szczegóły będą zapewne poruszone na rozmowie kwalifikacyjnej, wiec nie warto się w nie wdawać w samym CV. Jeśli chcesz opisać swoje wykształcenie, które jest twoim głównym atutem – możesz w opisie wpisać również listę kursów bądź temat pracy dyplomowej, jeśli są związane z obowiązkami na wybranym stanowisku.

Sprawdź także: Jak zostać grafikiem?

Jeśli z kolei twoim głównym atutem jest doświadczenie, to ono powinno być na samej górze CV. Tutaj opis wykonywanych obowiązków jest bardzo ważny. Opisz w punktach co robiłeś na danym stanowisku. Pamiętaj, że najlepiej zmieścić się na jednej stronie. Jeśli masz bardzo dużo punktów w doświadczeniu, pomiń te, które są bardzo stare lub mniej ważne. Z wszelkich luk możesz się wytłumaczyć na rozmowie.

Przedstaw się!

kreatywne cv02.png

Wykorzystaj swoją wiedzę z typografii i grafiki użytkowej. Pamiętaj, że to co jest najwyżej i jest napisane dużymi literami, jest czytane w pierwszej kolejności. Dlatego na samej górze umieść swoje nazwisko, zawód i dane kontaktowe. Zrób z tego mini wizytówkę. Nie umieszczaj niepotrzebnych danych takich, jak stan cywilny, dokładny adres zamieszkania, wiek. Te dane z punktu widzenia rekrutera są zbędne, zabierają miejsce i wprowadzają zamieszanie. W dodatku te informacje mogą cię dyskryminować w oczach przyszłego pracodawcy.

Czasem warto też napisać podsumowanie swojej osoby. Napisz jaki masz zawód, ile doświadczenia (jeśli jest spore), podkreśl swoje najważniejsze atuty, wypisz aspiracje. Taki opis najbardziej pasuje wstawić obok zdjęcia. Zdjęcie wybierz biznesowe. To z wesela kuzyna zostaw na inną okazję. Jeśli nie masz odpowiedniego zdjęcia, odpuść sobie jego wstawianie – możesz umieścić zamiast niego ikonę bądź ilustracje z własną podobizną.

Sprawdź także: Jak odnaleźć drogę do sukcesu i czemu jeszcze tego nie zrobiłam

CV szyte na miarę

kreatywne cv03.png

Większość ogłoszeń o pracę na stanowisko grafika w danej działce jest bardzo podobnych. W większości wykorzystywane są podobne określenia. Skorzystaj z nich w swoim CV. Podkreśl te umiejętności, które są najważniejsze w samym ogłoszeniu o pracę. Dlaczego? Ponieważ ubiegasz się o stanowisko grafika. Nie każdy zna się na tym co robimy i zmiana nazewnictwa może skutkować tym, że rekruter nie będzie wiedział o co chodzi i uzna, że nie masz wymaganych umiejętności. 

 Infografiki – czy warto?

kreatywne cv04.png

Tak naprawdę w CV nie potrzeba umieszczać jakichś skomplikowanych grafów czy wykresów. Pamiętaj, że CV ma być tak skonstruowane, żeby ułatwić HR-owcowi życie. Infografiki powinny być więc, jak najbardziej czytelne i proste. Najlepiej sprawdza się to w przedstawieniu poziomu znajomości programów graficznych lub innych umiejętności. Tak naprawdę wystarczą zwykłe gwiazdki czy kropki.

Sprawdź także: Gdzie założyć portfolio i co w nim zawrzeć

Inne infografiki, które czasem się sprawdzają to osie czasu, od których odbijają doświadczenie i edukacja. Niestety sprawdza to się wtedy, kiedy nie ma za dużo takich punktów, w innym wypadku są mało czytelne.

Wstaw link do portfolio!

kreatywne cv05.png

Pamiętaj, aby załączyć w CV link do portfolio, nie ważne czy będzie to w formie behance czy prywatnej strony. Jeśli nie masz portfolio to czym prędzej je zrób – jest to główny sposób weryfikacji twoich umiejętności przez przyszłego pracodawce. Portale takie jak behance czy myportfolio stworzone przez Adobe są prostym sposobem na szybkie i estetyczne portfolio. Co prawda myportfolio jest dostępne darmowo tylko dla użytkowników produktów z pakietu Adobe, ale behance jest już darmowym portalem. A to tylko przykładowe strony, na których można takowe sobie stworzyć.

Jeśli posiadasz swojego fanpage, bloga, instagrama, lub inny portal społecznościowy, na którym dzielisz się swoimi pracami czy wiedzą z zakresu grafiki – również dołącz je do CV. Dzięki temu pokażesz się pracodawcy, jako ekspert w swojej dziedzinie, ale będzie miał również pogląd na to jaką jesteś osobą.

(PL/ENG) Ostatnio wszyscy dzielą się swoim stanowiskiem pracy💻, stwierdziłam że ja też😊! To co widać na zdjęciu to oczywiście tablet wacom cintiq, z którego korzystam podczas rysowania🎨. Na zdjęciu widać również mój drugi tablet – wacom intuos4L, który wykorzystuje podczas projektowania. Świetnym narzędziem, o którym zazwyczaj nie myśli się za nadto, jest monitor eizo, który świetnie oddaje kolory! Oczywiście na moim biurku zawsze panuje artystyczny nieład, ale kto ma czas na sprzątanie😝!? Jak wam się podoba? _______ Lately everyone share their workspace so it's mine! There is two wacom graphic tablets: cintiq and intuos4L which I love 💕! On the picture you can also see eizo monitor. Do you like it? _______ #kochopuszekoninstagram #biznes #workspace #work #monitor #wacom #madewithwacom #business #graphicartist #artistsetup #artistoninstagram #eizo #backstage

A post shared by Katarzyna Kosobucka (@kochopuszek) on

Hobby, czy warto je pisać?

kreatywne cv06.png

Bardzo często zdarza się, że na dane stanowisko ubiega się kilka osób z podobnymi kwalifikacjami. Czasem jedyną rzeczą, która może nas wyróżniać jest ciekawe hobby. Coś co będzie świadczyło o twojej osobowości, o tym, że jesteś ciekawym człowiekiem. Jeśli lubisz oglądać filmy to napisz jakie, jeśli lubisz czytać książki – to jakiego gatunku. Jeśli masz jakieś bardzo zakręcone zainteresowania – skakanie na spadochronie, dzierganie postaci z Gwiezdnych Wojen, trenowanie sztuk walki, itd. – śmiało, napisz o tym!

Nie zapomnij o regułce na dole CV

kreatywne cv07.png

Jak w każdym innym CV, gdzieś nawet małym drukiem, musi być zapisana regułka o zgodzie na przetwarzanie danych w celach rekrutacyjnych. Bez tego ani rusz!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.)

Jeśli piszesz CV jeszcze w wersji angielskiej, przyda ci się z kolei ta:

I hereby give consent for my personal data included in my application to be processed for the purposes of the recruitment process under the Personal Data Protection Act as of 29 August 1997, consolidated text: Journal of Laws 2002, item 1182 as amended

Pamiętaj, aby pochwalić się swoim CV przed znajomymi, którzy chętnie podzielą się konstruktywną krytyką i wyłapią wszystkie literówki.

___________________

Mam nadzieję, że spodobał ci się ten artykuł. Jeśli tak, to zapraszam do pisania komentarzy i przeczytania innych podobnych postów:

Reklamy