Grafiką komputerową zajmuję się od ponad 8 lat. Nie zawsze było kolorowo. Na początku było bardzo ciężko. I chciałabym wtedy wiedzieć to co wiem teraz. Więc jeśli jesteś początkującym grafikiem, przeczytaj poniższy tekst uważnie.

1. Będziesz beznadziejny przez bardzo długi czas

lista 8 niebezpieczeństw grafika01.png

Dużo młodych osób, chce od razu wszystko umieć, wszystko wiedzieć. Sama też na początku bardzo niecierpliwiłam się moimi powolnymi postępami. Praca grafika wiąże się z dużą ilością wiedzy i umiejętności, które nie jest się w stanie ogarnąć od zaraz. Obsługę programów można nauczyć się na kursie lub z tutoriali w internecie. Wiedza o tym, że da się coś zrobić w danym programie jest niezbędna. Jednakże kluczowe w pracy grafika jest wyczucie i estetyka. Każdy uczy się tego w swoim czasie. To nie tak, że człowiek się z tym rodzi. Niektórzy łapią to szybciej, niektórzy wolniej. A już zupełnie inna kwestią jest to, jak połączyć wyczucie estetyki z obsługą danego programu.

Tak więc bardzo długo będziesz uczyć się na błędach, nie czując że to co robisz jest dobre. A kiedy wreszcie spodoba ci się to co stworzyłeś, zweryfikuje to klient lub odbiorca. A oni będą mieli gdzieś twoją artystyczną wizję, efekt ma bowiem reklamować ich usługi i ma być odzwierciedleniem ich wizji. 

Niestety długo potrwa zanim będzie z ciebie dobry grafik. Pamiętaj jednak, że jeśli tego naprawdę chcesz, nie poddasz się, to ci się uda.

2. Praca za darmo jest do kitu

lista 8 niebezpieczeństw grafika02.png

Tak, wszyscy rozumieją, że potrzebujesz zrobić projekty do portfolio, żeby później znaleźć pracę. Ale lepiej zrób za darmo dla siebie jakiś wymyślony projekt na wymyślone zamówienie, niż dla klienta docelowego. Cały zastęp grafików ci za to podziękuje. Nawet nie wiesz, jak w ten sposób możesz nauczyć klienta, że dostanie wszystko za darmo albo za jakąś śmieszną kwotę. Jestem za wolnym rynkiem, każdy powinien wyceniać swoją pracę wg siebie, ale praca za darmo ani tobie, ani nikomu nie przyniesie zysku.

3. Czasami bywa bardzo nudno

lista 8 niebezpieczeństw grafika03.png

Po pewnym czasie zorientujesz się, że praca grafika to nie zawsze ekscytujące chwile projektowania niesamowitych rzeczy, ale również długie godziny szukania odpowiedniej czcionki, zdjęcia, tła czy męczących poprawek. Jednak ten czas opłaca się w jakości ostatecznego projektu. Zazwyczaj 😜

4. Będziesz musiał być bardzo elastyczny

lista 8 niebezpieczeństw grafika04.png

Nie chodzi mi tylko o czas – niektórzy klienci bardzo chcieliby, abyś pracował w weekendy – ale o twoją specjalizację. Jeśli jesteś zainteresowany projektowaniem stron www, na pewno przyda ci się wiedza z zakresu ui i ux, czy projektowania animowanych banerów internetowych. Wielu pracodawców oczekuje od grafików umiejętności rysowania, obsługi programów 3D i projektowania do druku. Naraz. Mile widziana również umiejętność tworzenia animacji. Przygotuj się więc nie na jedną specjalizację, a na wiele. Dobrze jest mieć oczywiście tą główną dziedzinę zainteresowań, ale próbować też innych rzeczy.

5. Blokada twórcza nie istnieje

lista 8 niebezpieczeństw grafika05.png

To co uważasz za blokadę to zwyczajna prokrastynacja. Musisz z nią walczyć. Dopada zwłaszcza tych, którzy pracują zdalnie. Organizacja czasu jest kluczowa.

6. Uważaj na syndrom podrabiańca

lista 8 niebezpieczeństw grafika06.png

On naprawdę istnieje i może dać w kość. Kiedy jeszcze nie czujesz się za dobrze ze swoimi umiejętnościami i przyjdzie ci rozważać intratną propozycję współpracy – zgódź się! Może nie czujesz się na siłach lub uważasz, że jeszcze za mało wiesz czy potrafisz, ale nie dowiesz się tego póki nie spróbujesz. Nie pozwól, aby przez syndrom podrabiańca przeszła ci przed nosem życiowa szansa. Miałam raz taką sytuację i do dziś zastanawiam się co by było, gdyby się zgodziła na (wtedy) niewiarygodną ofertę pracy.

7. Użeranie się z pracą poprzedników

lista 8 niebezpieczeństw grafika07.png

Dobrze wiesz, jak działa ten świat. Są dobrzy specjaliści i ci, których nie powinno się tak nazywać. Są więc dobrzy graficy i ci, którzy nie powinni zbliżać się do komputera. Niestety będzie się często zdarzać, że zostaniesz poproszony o naniesienie zmian na czyjś projekt… I tu zaczynają się problemy, które nie są zawsze związane tylko z innym trybem pracy w danym programie. Zaczynasz wyłapywać wiele błędów poprzedników. W takich chwilach ciśnie się na usta fachowe: „Panie, kto Panu to tak s… zepsuł?!”. Nie raz zdarzy się, że łatwiej zrobić projekt od nowa, niż próbować go poprawiać. 

8. Klient nasz pan

lista 8 niebezpieczeństw grafika08.png

Dla artystycznych dusz, dużym zaskoczeniem może być to, że w pracy grafika użytkowego, trzeba liczyć się z opinią klienta. Klient ma swoje wymagania, swoją wizję, którą musisz zrealizować. Są klienci, z którymi dogadasz się od razu, a są i tacy, których możesz wręcz znienawidzić. Możesz przekonywać ich o swojej racji, ale to ich decyzja jest ostateczna.

A ciągnąc punkt 7 – niestety klienci często przysyłają logo w jpg 72 dpi w wielkości naparstka i liczą na przygotowanie go do druku, ponieważ poprzednik nie wysłał nieświadomemu klientowi pliku w krzywych. Standardem są niestety również zdjęcia do obróbki zrobione telefonem: małe, rozmazane, ze złym oświetleniem. Albo prośba o wykorzystanie darmowych stocków, zamiast zdjęć swoich produktów lub profesjonalnych zdjęć stockowych – bo taniej.

Podsumowując…

Jeśli powyższe punkty nie są dla ciebie większym problemem, ze wszystkim sobie poradzisz. Mam nadzieję, że powyższa lista pomoże ci w podjęciu świadomej decyzji o zostaniu grafikiem. Jeśli spodobał ci się ten post, przypnij poniższą listę do tablicy na Pintereście! Zajrzyj na mojego instagrama i fanpage – gdzie możecie ocenić, jaką owce do gry zrobić.

Zobacz inne posty w tej kategorii: 10 rad, by nie wkurzyć grafika9 inspirujących notatników na Instagramie (z serii ulubieńcy miesiąca)Moje 7 grzechów głównych – wyznania grafika komputerowego.

lista 8 niebezpieczeństw grafika podsumowanie.png

_______

Wprowadzam GTD do swojego życia, a przynajmniej próbuję organizować czas, tak aby jak najwięcej zrobić. W imię czego post ten, został w większości napisany w busie. Z pozdrowieniami dla wszystkich tych, którzy uważają, że mam za dużo wolnego czasu 😊

Reklamy