Jeśli zastanawiasz się nad założeniem własnej działalności gospodarczej, planujesz złożyć wniosek o dotację czy masz zebrane własne środki i chcesz rozpocząć własny biznes, powinieneś przeczytać ten artykuł. Na końcu, znajdziesz listę w pdf.

Prowadzę własną działalność prawie 2 lata i mam  trochę przemyśleń, którymi chcę się z wami podzielić. Jest kilka rzeczy, które koniecznie powinieneś zrobić zanim złożysz wniosek do CEIDG i właściwie rozpoczniesz działalność, ponieważ później nie będzie na to czasu.

1. Nazwa firmy

szablon-lista-8-rzeczy-dla-biznesu-1

Na długo przed założeniem firmy powinieneś mieć już jej nazwę. I to nie taką, wymyśloną na kolanie, tylko taką, która będzie sprawdzona. Koniecznie sprawdź czy domena z Twoją nazwą jest zajęta, jeśli nie – wykup ją. To samo z portalami społecznościowymi, na których chcesz się promować – wyszukaj czy fanpage o takiej nazwie już istnieje. Sprawdź jeszcze w urzędzie patentowym, czy Twoja nazwa na pewno nie jest zajęta. A na sam koniec, sprawdź co się wyświetla w wynikach wyszukiwarki Google.

2. Logo i branding

szablon-lista-8-rzeczy-dla-biznesu-2

Jeśli masz już nazwę, to pora zabrać się za logo firmy. Już pominę kwestię czy chcesz je wykonać sam czy zlecić – musisz je mieć. Jeśli postanowisz je zlecić, a będzie Ci zależało, aby wystawić fakturę na tą usługę po otwarciu działalności – dogadaj się z grafikiem. Ja na przykład nie mam z tym problemu.

Branding firmy, czyli budowanie świadomości marki jest kolejnym krokiem wynikającym ze stworzenia logo. Zarezerwuj sobie stosowne kolory, czcionki i styl grafik, które będziesz używać w swojej promocji. Pamiętaj o tym, że każdy kolor ma swoje znaczenie. Pomoże Ci to w tworzeniu u potencjalnych klientów świadomości Twojej marki, tak aby im się wybrane przez Ciebie kolory i logo kojarzyły z Twoją firmą. Pamiętaj jednak, żeby zachować spójność przekazu, np. poprzez wykorzystywanie kolorów z loga w innych materiałach reklamowych.

3. Biznes plan

szablon-lista-8-rzeczy-dla-biznesu-3

Zaplanuj sobie wizję swojej firmy, co będzie sprzedawać: usługi, produkty? Jaką będzie mieć misję. Doprecyzuj swoją grupę docelową. Cele biznesowe firmy, ile ma zarabiać, itp. Przeanalizuj swoją konkurencję, dlaczego im się udaje, co byś poprawił, czym się wyróżniasz na jej tle. Gdzie będziesz się promować. Określ jaki masz budżet, lub jakiego potrzebujesz budżetu – zwróć uwagę na to, że przez parę pierwszych miesięcy możesz w ogóle nie zarabiać, a ZUS trzeba płacić i jeść też trzeba…

4. Strategia marketingowa

szablon-lista-8-rzeczy-dla-biznesu-4

Zaplanuj strategię marketingową, która będzie wynikała bezpośrednio z Twojego biznes planu. Powinieneś sobie określić, jakie cele chcesz postawić przed swoja firmą, długoterminowe i te krótkoterminowe, pośrednie i główne. Co trzeba zrobić, aby je zrealizować?

5. Social media

szablon-lista-8-rzeczy-dla-biznesu-5

Zacznij działać na swoich kontach w social media na długo przed otwarciem działalności. Już wtedy udzielaj się na grupach facebookowych, wrzucaj zdjęcia zza kulis na instagramie i buduj swoją społeczność. Mając gotowy branding, łatwiej będzie Ci stworzyć spójne grafiki na portale społecznościowe.

6. Strona www

szablon-lista-8-rzeczy-dla-biznesu-6

Nie pozwól, aby przez pierwsze pół roku Twojej działalności nie działała strona internetowa! Dziś, jeśli czegoś nie ma w internecie, nie ma tego wcale! Stworzenie strony www, to nie jest bułka z masłem, zwłaszcza jeśli ma być Twoją wizytówką. Potrzeba na to czasu, zwłaszcza jeśli chcesz ją zrobić sam. Na Twojej stronie powinien znaleźć się:

  • opis Twojej firmy w zakładce O NAS – przyłóż się do tego, bo ludzie wchodzą w tą zakładkę częściej niż Ci się wydaje
  • zakres usług wraz z cennikiem
  • kontakt telefoniczny, mailowy, a w wypadku kiedy masz lokal również mapka dojazdu (np. oznaczenie gdzie się znajduje na mapie google)
  • przykłady Twoich realizacji (portfolio)
  • opinie klientów
  • loga Twoich klientów

7. Blog firmowy

szablon-lista-8-rzeczy-dla-biznesu-7

Prowadząc bloga możesz jeszcze bardziej budować świadomość Swojej marki, jako eksperta w danej dziedzinie czy branży. Możesz w nim zawrzeć jeszcze więcej ciekawych faktów czy informacji, którymi zachęcisz potencjalnych klientów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat fachowego prowadzenia bloga, zajrzyj na szkołę blogowania.

8. Znajdź klientów

szablon-lista-8-rzeczy-dla-biznesu-8

Jeszcze przed rozpoczęciem działalności powinieneś zacząć szukać pierwszych klientów. Najlepiej stałe współprace. Pamiętaj, że działalność możesz otworzyć w jeden dzień bez większych formalności za pomocą formularza online CEIDG. Postaraj się, aby jak najszybciej zdobyć dochody – czasem zajmuje to bardzo dużo czasu.

Poszukaj firm, które nie są Twoją bezpośrednią konkurencją, ale macie tą samą grupę docelową. Umów się z nimi na współpracę. Poszukaj ogłoszeń na grupach facebookowych. Sprawdź czy Twoi znajomi nie mają kontaktów, do firmy, która mogłaby być zainteresowana współpracą. Przychodź na spotkania networkingowe w Twoim mieście. Jest wiele dróg.

Podsumowując, wiele rzeczy, które wydawałoby się, że można zrobić później, należy zrobić jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem działalności. Trzeba wszystko zaplanować i realizować swoje cele. Powodzenia!

A jakie Ty masz rady dla przyszłych właścicieli firm?

Obserwuj mojego Instagrama i Fanpage! Poniżej masz grafikę zbiorczą wszystkich punktów, możesz ją przypiąć do Swojej tablicy na Pintereście!

zbiorcze-8-rzeczy-dla-biznesu

Pobierz pełną listę z checkboxami w PDF:

button-pobierz-plik

Reklamy