Należy zacząć od tego, że nie jest to ogólnie dostępne oprogramowanie. Infinite Canvas jest programem do grafiki wektorowej na tablety Wacom. A konkretnie jeden konkretny – Cintiq Companion HybridW skrócie: urządzenie to pracuje na systemie operacyjnym Android Jelly Beans (wersja 4.2.1), a po podłączeniu do komputera działa, jak dodatkowy monitor. Niestety Wacom nie kwapi się, aby zrobić aktualizację systemu do Lolipop, co pozwoliłoby na skorzystanie z narzędzi Adobe dostępnych na Androida. Za to przy zakupie tabletu otrzymujemy zainstalowane już oprogramowanie do grafiki wektorowej, rastrowej oraz tworzenia komiksów. Dziś postaram się przybliżyć to pierwsze.

Są to m.in. piórko, którym możemy tworzyć podobnie jak w Illustratorze czy Corelu, obiekty za pomocą węzłów.

Screenshot_2016-09-05-21-19-30 menu
Menu główne Infinite Canvas

Możemy je edytować, zmieniać, kształtować i nadawać kolor. Niestety tak strasznie się wiesza przy tym cały tablet, że nie ma za bardzo o czym opowiadać…

Zupełnie inną sprawą jest funkcja ołówka/pędzla, która działa perfekcyjnie. Interesująca jest opcja symetrii, której na próżno szukać w popularnych programach do grafiki wektorowej. Coś podobnego widziałam jednak u kogoś na IPadzie, więc istnieją podobne aplikacje ma platformy mobilne, ale wątpię aby były wektorowe. To daje naprawdę niesamowite możliwości. Wątpicie? Zobaczcie sami:

VID_20160904_234820.gif
Funkcja symetrii z wieloma osiami symetrii (możemy dowolnie ustalić ich ilość) w praktyce.

Można takie cudo oczywiście eksportować do popularnych formatów graficznych, takich jak: jpg, png, svg i co najważniejsze, eps! Teraz możemy wszystko otworzyć ponownie na komputerze i przekonać się, że jest to!… suma obrysów. Kto jest grafikiem ten wie, że obrys nie zmienia swojej szerokości przy skalowaniu. Ale, ale! Od czego są opcje rozszerzania obrysów w AI (jakby ktoś szukał o czym mówię: menu górne -> obiekt -> rozszerz obiekt -> rozwinięcie)! Wszystkie kolory są oczywiście nie takie jak trzeba, ale liczy się to, że się da takie wzory zrobić w szybki i prosty sposób. Jedyna kwestia, która pozostaje to przerobienie ornamentów na własne potrzeby.

ornament screen ai.png
Porównanie widoków normalnego i konspektu (obrysy).

Podsumowując, jest to świetne narzędzie do szkiców projektu poza biurem. Na pewno nie zastąpi zwykłego programu do grafiki wektorowej takiego, jak Illustrator czy Corel Draw. Jednak ma do zaoferowania ciekawą funkcję, mogącą przydać się do tworzenia takich ornamentów i zdobień, jak wyżej przedstawione.

W podziękowaniu za to, że wytrwaliście do końca tej recenzji, wklejam tutaj pliki do pobrania z wyżej powstałym ornamentem. Plik *.eps to plik eksportowany z Infinite Canvas, zaś *.ai – przerobiony przeze mnie (zmienione kolory, przekonwertowany z obrysów na obiekt).

button - pobierz plik aibutton - pobierz plik eps

 

Pamiętajcie, aby obserwować mojego Instagrama i polubić Kochopuszkowy Fanpage na Facebooku!

Reklamy