Zaczęliśmy od przygotowania portfolio i cv oraz gdzie szukać pracy. Teraz kolej na to czego możesz się spodziewać na rozmowie kwalifikacyjnej, przed nią i po niej. Jakie pytania możesz usłyszeć i jak przygotować się do rozmowy ze swoim przyszłym pracodawcą. Czego się wystrzegać i jak radzić sobie z trudnymi sytuacjami, które mogą Cię czekać przed i w trakcie rozmowy. A więc, zaczynajmy!

Odbierasz telefon i dostajesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Jest! Pierwszy sukces! Ale zaraz, gdzie ta rozmowa? U kogo? Wysłałeś milion cv i teraz już sam nie wiesz z kim się spotykasz i gdzie?

Pierwsze problemy…

Mało kto zapamiętuje parę pierwszych słów, które słyszy w słuchawce. Aby uniknąć głupiej sytuacji i zapytania w stylu: „to super, a w ogóle to z kim rozmawiam?”, zrób jedną rzecz: czy jesteś w domu, czy w drodze, poproś rozmówcę o przysłanie na maila bądź sms-em podsumowania waszej rozmowy: tj. tego gdzie, kiedy i o której odbędzie się rozmowa. Dzięki temu, nie musisz martwić się o to, aby zapisać informacje, ani z kim rozmawiasz, ponieważ będziesz miał tą informację w stopce maila.

Poproś rozmówcę o przysłanie podsumowania waszej rozmowy z datą, godziną i miejscem spotkania.

Pamiętaj również o pełnym skupieniu podczas rozmowy telefonicznej. Bądź poważny, ugryź się w język, jeśli chcesz rzucić jakimś żartem, a przede wszystkim masz brzmieć na totalnie spokojnego. Oczywiście, mile widziane jest oznajmienie rozmówcy, że czekało się na jego telefon i jest się zadowolonym z zaistniałej sytuacji. Ale wszystko z umiarem, nie ekscytuj się podczas rozmowy, taniec radości odstawisz po naciśnięciu czerwonej słuchawki 🙂

Czytaj: Grafik grafikowi wilkiem – o historii jednego posta

Jak się przygotować?

Na rozmowę kwalifikacyjną warto iść przygotowanym. Zrób research firmy, do której zostałeś zaproszony. Sprawdź co mają w ofercie zarówno na stronie, jak i na portalach społecznościowych. Zapisz i zapamiętaj swoje uwagi. Sprawdź również główną konkurencję. Możecie się spodziewać dość standardowych pytań. Jakich?

  • Powiedz parę słów o sobie

Przygotuj swoja krótką autoprezentację, która będzie się odnosiła do Twoich doświadczeń zawodowych. Do tego co jest Twoim hobby, jakie masz plany i aspiracje. Możesz również powiedzieć o swoich dokonaniach i edukacji. Zwięźle i konkretnie. Jest to jedno z trudniejszych pytań na rozmowie kwalifikacyjnej, ale nie najtrudniejsze.

  • Dlaczego aplikujesz właśnie do nas?

Jest to moment, w którym możesz powiedzieć o tym co znalazłeś w informacjach o firmie, czy w ogłoszeniu o pracy. Nie skupiaj się wyłącznie na tym, jak ty skorzystasz z tej pracy, ale przede wszystkim co zyska potencjalny pracodawca zatrudniając Ciebie.

  • Czy znasz naszą konkurencję?

Tutaj wkracza Twoja znajomość firm z branży. O dziwo bardzo często pada to pytanie i dobrze znać 3-5 firm z branży w Twoim mieście.

  • Jak wyobrażasz sobie pracę u nas?

Tutaj właściwie odpowiedź nasuwa się sama po przeczytaniu rozwiniętego ogłoszenia o pracę. Możesz powiedzieć, że liczysz na współpracę z fajnym zespołem ekspertów, gdzie nawzajem możecie pogłębiać swoją wiedzę i umiejętności. Na miłą atmosferę. Na ciekawe i kreatywne projekty, itd., itd.

  • Gdzie widzisz się za 5 lat?

To pytanie celuje w Twoje aspiracje. Jeśli masz duże ambicje – powiedz o nich. Najlepiej w kontekście rozwoju w danej firmie, pracodawca liczy, że zostaniesz z nim dłużej 🙂

  • Czy korzystałeś z tych programów? W jakim zakresie je znasz?

Jeśli startujesz na stanowisko grafika, nie ominą Cię pytania techniczne. Ale jako, że jest to rozmowa kwalifikacyjna, będą one ogólne. Np. w jakim programie wykonałbyś wizytówkę, albo w jakim programie zrobiłbyś jakiś efekt. Jaka jest Twoja znajomość oprogramowania Adobe, bądź Corel? Opowiedz co potrafisz w tych programach zrobić, odnosząc się do portfolio.

  • Jakie cechy powinna mieć dobra reklama?

Poczytaj trochę fachowej literatury. Pokaż swoją wiedzę. Tak, masz rację, to podchwytliwe pytanie. Jasne, że nie ma jednej recepty na dobrą reklamę. Dla jednej grupy odbiorców dana reklama będzie dobra, a dla innej nie. Od grupy docelowej uzależniamy zarówno medium, jak i styl w jakim wykonamy grafikę.

  • Jaka jest Twoja dyspozycyjność?

Niekiedy już w ogłoszeniu, napisane jest, od kiedy potencjalny pracownik mógłby zacząć pracę. Idealnie byłoby się dopasować dyspozycyjnością do wymagań firmy, ale nie zawsze tak jest. Czasem pracodawca jest skłonny pójść na rękę… Ale tylko w wypadku, jeśli przekonasz go do swojej osoby. Co prowadzi nas do ostatniego i najtrudniejszego pytania:

  • Dlaczego powinniśmy zatrudnić właśnie Ciebie?

To pytanie niejednego już pogrążyło i uwierz, wiele osób nawet nie zadaje sobie go przed rozmową. A warto. Przede wszystkim, jak już wcześniej wspomniałam – nie mów o korzyściach dla siebie, tylko dla pracodawcy. To on zastanawia się czy warto Cię zatrudnić i dlaczego. Pomóż mu wybrać właśnie Ciebie! Właściwie odpowiedzi masz już w ogłoszeniu o pracę. Kogo pracodawca szuka? Osoby z danym wykształceniem, doświadczeniem, kwalifikacjami i o danym profilu osobowościowym. Wykorzystaj te informacje i sformułuj swoją odpowiedź na ich podstawie.

Praktycznie każde ogłoszenie o pracę na to stanowisko jest takie samo, z małymi różnicami. Warto podkreślić, że jesteśmy idealnym kandydatem na to stanowisko, bo: mamy wykształcenie kierunkowe, doświadczenie w branży, znamy wymagane oprogramowanie w danym stopniu. Możesz również podać przykład tego, że jesteś taką a taką osobą, dzięki czemu na pewno wzbogacisz zespół. Często bowiem zdarza się, że pracodawca szuka pracownika, który będzie pasował do teamu, a niekoniecznie będzie w 100% spełniał wszystkie warunki zatrudnienia. Pomyśl co Cię wyróżnia, myśl pod kątem tego, że jesteś produktem i musisz się sprzedać pracodawcy. Jaka jest Twoja unikalna cecha, która Cię wyróżnia na rynku pracy? Może to wcale nie Twoje umiejętności twarde, ale te miękkie: umiejętność dobrej komunikacji, ciągłe uczenie się nowych rzeczy, które inspiruje otoczenie, itd., itd.

Czytaj: Stereotypy o grafikach, które nie są prawdziwe

Pomyśl co Cię wyróżnia, dla pracodawcy jesteś produktem i musisz się umieć sprzedać. Jaka jest Twoja unikalna cecha, która Cię wyróżnia na rynku pracy? Może to wcale nie Twoje umiejętności twarde, ale te miękkie.

Zadanie testowe

Zdarza się, że zanim zostaniesz zaproszony na rozmowę, otrzymasz zadanie do wykonania. Nie bądź tym zdziwiony. Jest to dość często spotykana praktyka. Pracodawca chce prawdopodobnie sprawdzić czy poradzisz sobie z zadaniami, które czekają na Ciebie na nowym stanowisku i czy dopasujesz się do estetyki, której wymaga. Możesz skorzystać z tej okazji i pokazać co potrafisz! Pamiętaj, że zostałeś o to poproszony, ponieważ spodobało im się Twoje cv. Chcą teraz sprawdzić, jak teoria ma się do praktyki.

Zadanie testowe może również zdarzyć się już na rozmowie kwalifikacyjnej. Pracodawca powinien Cię powiadomić ile czasu masz sobie zarezerwować na tą rozmowę, więc jeśli będzie to więcej niż pół godziny – to prawdopodobnie będzie Cię czekać zadanie testowe.

Pracodawca powinien Cię powiadomić ile czasu masz zarezerwować na tą rozmowę, więc jeśli będzie to więcej niż pół godziny – to możesz spodziewać się zadania testowego. Możesz skorzystać z tej okazji i pokazać co potrafisz! Pamiętaj, że zostałeś zaproszony, ponieważ Twoje cv się spodobało. 

Dress code na rozmowie kwalifikacyjnej

Właśnie, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko grafika? Pamiętaj, że jest to zawód artystyczny. Nie warto szaleć z kolorami, ale garnitur czy bardzo elegancki kostium, można zostawić w szafie. W większości przypadków, tylko osoby, które idą na swoje pierwsze w życiu rozmowy, ubierają się w ten sposób. Tyczy się to też innych „luźnych” zawodów. Nie przychodź jednak w dresie, zachowanie podstawowej estetyki jest kluczowe. Możesz przyjść w dżinsach i marynarce, i powiedzmy że w koszulce Twojego projektu. Tak naprawdę przyjdź ubrany schludnie, ale i też wygodnie, tak żebyś dobrze się czuł. Ale nawet, jeśli rozmowa jest w środku lata, warto zarzucić na siebie marynarkę, lub coś co zakrywa ramiona. Podczas rozmowy ze stresu, może zrobić Ci się zimno – przynajmniej ja tak mam 🙂

Jak długo powinna trwać rozmowa?

W zależności od długości stażu i doświadczenia, czas poświęcany na rozmowę będzie się wydłużał. Na początku może być to tylko 10-15 minut, a później nawet godzina czy półtorej. Jest to kwestia tego, że rekruter będzie zadawał pytania na temat tego, jakie mieliśmy obowiązki w poprzednich firmach. Na jakim oprogramowaniu pracujemy? Jakie narzędzia wykorzystujemy.

Pamiętajmy jednak, że jesteśmy na rozmowie kwalifikacyjnej i nie rozmawiamy z kolegą. Pomimo tego, że atmosfera może być luźna, musimy zachować powagę i zachowywać się profesjonalnie. Darujmy sobie żarty na kontrowersyjne tematy, czy uszczypliwe komentarze względem byłego pracodawcy.

W zależności od wielkości firmy, pracodawca może zaplanować wiele etapów rekrutacji. Zaczynają się one od pierwszej rozmowy telefonicznej, później zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną na miejscu lub przez Skype z osobami, z którymi będziemy najbliżej współpracować: z HR-owcem, z kierownikiem, szefem filii, głównym dyrektorem, itp.

Czytaj: Grafiku, czy wiesz jak wycenić swoje usługi?

Do kiedy czekać na odpowiedź?

Zazwyczaj pracodawca określa okres dwóch tygodni na odpowiedź. Coraz częściej pracodawcy odpowiadają, również na negatywnie rozpatrzone podania o pracę – co bardzo się chwali. Pamiętaj jednak, że nikt nie jest zobligowany, aby Ci odpowiedzieć. Więc nie czekaj – szukaj dalej. Na rozmowie kwalifikacyjnej, możesz zapytać kiedy dostaniesz odpowiedź, albo kiedy planują zakończenie rekrutacji. Wtedy nawet jeśli nie dostaniesz odpowiedzi zwrotnej, będziesz wiedział, że nie zostałeś wybrany.

Zakończenie

Pamiętaj jednak, że jest wiele czynników, dla których ktoś zostaje wybrany do pracy lub nie. Zazwyczaj jeśli jesteś zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, Twoje doświadczenie i wykształcenie są wystarczające. Pracodawca chce Cię lepiej poznać i znaleźć osobę, która będzie mu odpowiadała charakterem lub będzie pasowała do zespołu. Dlatego postaraj się sprawiać wrażenie pozytywnego i uśmiechniętego. Spróbuj zachować cierpliwość i spokój.

Trzymam za Ciebie kciuki, powodzenia!

Mam nadzieję, że moja seria artykułów Ci pomogła. Pisz w komentarzach, co jeszcze chciałbyś wiedzieć lub o czym nie napisałam. Na ten moment zamykam tą serię postów, ale jeśli znajdę więcej materiałów na kolejne części – na pewno ją reaktywuję!

Jeśli podobają Ci się moje posty, polub mój fanpage i obserwuj instagrama! Możesz również kupić koszulkę lub kubek z nadrukiem mojego projektu w sklepie Teequilla!

Reklamy