Mamy już gotowe cv i przygotowane portfolio, i co dalej? Gdzie szukać dobrych ofert pracy? Polecam zacząć od swojej tablicy…

Praca czeka na Facebooku…

Jeśli masz firmy, z którymi chcesz współpracować – koniecznie zacznij obserwować ich konta społecznościowe! Bardzo często zdarza się, że ogłoszenia o pracę dla tych firm, można znaleźć tylko na firmowym fanpage!

Daj się poznać swoim ulubieńcom w komentarzach – uwaga! Liczą się tylko te merytorycznie poprawne.

Jest parę grup facebookowych, na których pracodawcy ogłaszają swoje oferty pracy. Dobrze zapisać się choć do jednej z nich, aby być na bieżąco. Sprawdź czy dana grupa Ci odpowiada i śledź oferty. Włącz powiadomienia, aby jak najszybciej odpowiedzieć. Możesz do piszącego ogłoszenie napisać prywatną wiadomość, gdzie szerzej opowiesz o sobie, ale pamiętaj, że jeśli nie jesteście znajomymi wiadomość trafi do folderu „inne”. Po prostu napisz w komentarzu do ogłoszenia, że wysłałeś taką wiadomość i gdzie się ona znajduje, aby uniknąć głuchej ciszy. Oto kilka grup, do których sama należę:

Jest to również dobry sposób na pozyskanie zleceń freelance, dzięki którym rozbudujecie swoje portfolio.

Czytaj: 15 powodów przez które powinieneś “zwolnić” klienta

Portale i aplikacje

Dobrym pomysłem jest również szukanie pracy na portalach temu przeznaczonych, takich jak pracuj.pl, praca.pl czy infopraca.pl. Odradzam jednak korzystanie z ofert na portalach z ogłoszeniami drobnymi, na portalach typu pracuj.pl częściej można spotkać lepsze oferty pracy i sprawdzone. Jeśli nie masz czasu sprawdzać co chwilę nowych ofert lub nie masz ochoty dostawać codziennie mnóstwa spamu na maila – polecam skorzystać z aplikacji indeedjob, która sprawdza oferty pracy z większości portalów z ogłoszeniami (też gumtree) i którą można również ściągnąć na telefon.

Targi pracy

Chyba najbardziej skutecznym sposobem, jest pójście na targi pracy. Śledź kiedy pojawiają się takowe na Twojej uczelni. W większych miastach, są organizowane naprawdę wielkie Targi Pracy! Bardzo polecam Ci Absolvent Days – gdzie znajdziesz nie tylko kilkuset wystawców, ale również prelekcje. Możesz dowiedzieć się, jak poprawić swoje cv, pogadać z rekruterami, zostawić swoją aplikację. Z większych targów pracy są Inżynierskie Targi Pracy organizowane przez AGH. Warto wybrać się również na Dni Kariery. Większość większych Targów Pracy, jak Career Expo organizowanych jest w wielu miastach Polski. Jeśli specjalizujesz się w IT dobrym wyborem będzie również Kariera IT organizowana przez pracuj.pl. Pamiętaj, że nawet jeśli jesteś grafikiem, to w większości firm zajmujących się sprawami informatycznymi, potrzebny jest ktoś z Twoimi umiejętnościami.

Chyba najbardziej skutecznym sposobem, jest pójście na Targi Pracy. Śledź kiedy pojawiają się w Twojej okolicy bądź uczelni. Jeśli wybierasz się pierwszy raz na Targi Pracy zapoznaj się dobrze z agendą wydarzenia. Na wypadek rozmowy z rekruterem przygotuj sobie krótką autoprezentację. Przede wszystkim wydrukuj dużo CV. Ubierz się luźno, ale reprezentatywnie.

Jeśli wybierasz się pierwszy raz na Targi Pracy zapoznaj się dobrze z agendą wydarzenia. Zazwyczaj jest wiele ciekawych paneli tematycznych, można spotkać się z architektami kariery, którzy wyjaśnią Ci, jak HR-owiec odbierze Twoje CV i co w nim jeszcze poprawić. Zaplanuj sobie kogo chcesz odwiedzić przy stoisku, pomyśl co chcesz im powiedzieć o sobie, przygotuj sobie krótką autoprezentację. Przede wszystkim wydrukuj dużo CV – będą setki wystawców. Ubierz się luźno, ale reprezentatywnie – mogą być dżinsy + marynarka.

Kiedy jesteś już po targach pracy, zajrzyj do papierowej torby, którą dostałeś. Wyślij jeszcze raz swoje cv z przypomnieniem swojej osoby oraz rozmowy, którą odbyłeś z rekruterem. Przy takiej ilości aplikacji, jakie dostają któraś mogła zaginąć. Spraw by to nie była Twoja 🙂

Sprawdź zakładkę „Kariera”

A jeśli nie spotkałeś swojej wymarzonej firmy na targach, nie ogłasza ofert pracy na swoich portalach społecznościowych ani na portalach z ofertami pracy? Sprawdź czy na swojej stronie www nie mają zakładki „praca” bądź „kariera”. Wypełnij standardowy formularz bądź wyślij cv na wskazany adres mailowy. Jeśli jednak nie ma zakładki „kariera” – nie martw się. Możesz wysłać swoją aplikację i tak. Niech Cię nie zwiedzie fakt, że nigdzie o tym nie piszą, nie myśl że nikogo nie szukają. Możliwe, że jeszcze o tym nie zdążyli napisać. Być może nikogo teraz nie szukają, ale w przyszłości chętnie odezwą się do Ciebie.

Czytaj: Kreatywne CV dla grafika – z czym to ugryźć?

Poznaj swoich znajomych

Ostatnią rzeczą, którą powinieneś odhaczyć na swojej liście to Twoi znajomi. Z niektórymi nie utrzymujemy kontaktu od podstawówki, ale mamy ich w znajomych na facebooku. Sprawdź czym się zajmują, co robią. Być może pracuję w miejscu, które Cię interesuje i możesz dowiedzieć się od nich czy nie jest organizowana rekrutacja w firmie. Dodatkowo możesz usłyszeć od nich, jak się przygotować na rozmowę, czego oczekuje pracodawca, jaki jest team, atmosfera w firmie, wynagrodzenie, itd.

Pamiętaj, że dobrze jest się pochwalić tym, że szukamy w danym zawodzie pracy. Czy to znajomym, czy przypadkowo napotkanym osobom. Wykorzystaj okazję do nawiązania kontaktu. Czasem w najmniej spodziewanym miejscu możesz znaleźć to czego szukasz 🙂

C.D.N.

Na koniec – zapowiedź kolejnych części w cyklu – za 2 tygodnie: jak przetrwać rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko grafika komputerowego, czyli o tym jak się przygotować, co powinieneś wiedzieć, jak się ubrać. Następnie będziemy rozważać również nad tym, jak zdobyć doświadczenie w branży reklamowej, nie mając żadnego – czyli jak poradzić sobie z błędnym kołem „nie mam doświadczenia, bo mnie nie zatrudnili – nie zatrudnili mnie, bo nie mam doświadczenia”. Piszcie, co chcielibyście jeszcze wiedzieć!

Pamiętajcie o obserwowaniu Kochopuszka na facebooku i instagramie! Poprzedni post o tym jak napisać cv i przygotować portfolio znajdziecie tutaj.

Reklamy